Polskie Radio Dzieciom

"Kluczem do zrozumienia kota może być jego ogon". W Polskim Radiu Dzieciom zdradzamy kocie sekrety

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 22:34
Z pewnością nie jeden hodowca kotów, chciałby lepiej zrozumieć swojego mruczka, który choć mówi w innym języku, to jednak komunikuje się z nami na swój sposób. Jak zrozumieć kocie gesty i czy może być w tym pomocny ogon? W audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" sprawę sygnałów, jakie wydaje nasz kot, objaśniała słuchaczom Anna Pawlicka, prowadząca koci azyl w kawiarni.
Zagadki kociej natury w audycji Dzieciaki kochają zwierzaki
Zagadki kociej natury w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"Foto: shutterstock.com

Ogon kota to niezwykła część jego ciała, która pełni wiele istotnych funkcji. To narząd, którym koty wyrażają swoje emocje, komunikują się z otoczeniem i dają sygnały innym zwierzętom oraz ludziom. Okazuje się jednak, że mogą być one błędnie odbierane. 

Nie wszystkie koty chcą miauczeć i w ten sposób komunikować swoje potrzeby. Jak zauważyła Anna Pawlicka, dla każdego hodowcy istotna powinna być więc przede wszystkim postawa ciała naszego kota. - Warto zwrócić uwagę na ogon, uszy, głowę i oczy. - powiedziała gość audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki".

Ekspertka dodała też, że język ciała kotów może być czasem zupełnie odwrotnie rozumiany jak psów. - Kiedy pies macha ogonem, oznacza to, że jest zadowolony. W przypadku kotów gest ten może oznaczać, że jest zły, zdenerwowany, zaniepokojony i szykuje się do ataku. Może stąd wynikają nieporozumienia między nimi, bo błędnie odczytują swoje sygnały - zażartowała hodowczyni kotów.

A za co lubimy koty, czy to prawda, że to one wybierają sobie właścicieli, a nie odwrotnie, a także garść porad w kwestii żywienia, pielęgnacji i nawiązywania dobrych relacji ze swoim pupilem, można znaleźć w całym zapisie audycji Dzieciaki kochają zwierzaki:


Posłuchaj
57:36 [DAB]Dzieciom (PCM) 14 kwiecień 2024 18_00_28.mp3 W audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki": tym razem mówimy kotach

 



Audycja: Dzieciaki kochają zwierzaki
Prowadzi: Marta Kawalec
Gość: Anna Pawlicka
Data emisji: 14.04.2024
Godzina audycji: 18.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Życie i praca mieszkańców dawnej wsi. "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:18
- Każdy z nas ma wśród swoich przodków osoby, które mieszkały na wsi, nawet jeśli sami o tym nie pamiętamy, dlatego warto dowiedzieć się jak kiedyś wyglądały domy, jak ubierali się ludzie i jakie były ich zwyczaje - powiedziała Małgorzata Jaszczołd z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co warto wiedzieć o szczurach? Ciekawostki prosto ze świata gryzoni

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 13:48
Chociaż szczury cieszą się wyjątkowo złą sławą, to obwiniane ich za spowodowanie historycznych epidemii groźnych chorób zakaźnych nie jest do końca słusznym zarzutem, o czym przekonują naukowcy. Ich badania pokazują też jak ciekawy jest szczurzy świat i umiejętności jego przedstawicieli! Odwiedziliśmy go w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać trzeba z psem? O psich zwyczajach w premierowej audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 09:04
- Chociaż gatunek psów liczy sobie 700 ras, to każdy z nich był człowiekowi potrzebny do wykonywania jakiś zadań. Nie jako fanaberia – powiedziała Milena Flanc-Wilczewska, tłumacząc kto i dlaczego tworzył psie krzyżówki. A o tym w czym pomocne są psy i czego można ich nauczyć, można posłuchać w najnowszej audycji Polskiego Radia Dzieciom – "Dzieciaki kochają zwierzaki".
rozwiń zwiń