Podstawowe objawy celiakii to biegunka, niedożywienie czy anemia, spowodowane zespołem złego wchłaniania. Inne, nieco bardziej nietypowe objawy to nadaktywność, ciągłe zmęczenie, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, bóle stawów, podwyższone enzymy wątrobowe, a nawet osteoporoza czy opryszkowate zapalenie skóry. Co więcej, celiakia może istnieć bezobjawowo lub dawać o sobie znikome znaki. Rozpoznanie celiakii trwa nawet kilka lat.
Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym, w której rozwój zaangażowany jest układ immunologiczny. Nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego pod wpływem spożycia glutenu występuje w ciągu całego życia nawet po spożyciu niewielkich jego ilości. Osoba chora na celiakię musi bezwzględnie zmienić swoją dietę, wykluczając produkty zawierające gluten.
59:09 2021_12_14 22_00_28_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 14 grudnia godz. 22:00
Gluten to białko znajdujące się w zbożach. Dieta chorych na celiakię oparta jest więc na eliminacji pszenicy, orkiszu, żyta, pszenżyta i jęczmienia lub ich przetworzonych postaci. Należy zwrócić uwagę na owies, który może być zanieczyszczony glutenem np. w trakcie produkcji płatków.
Bezglutenowe odpowiedniki są oznaczane przez producentów symbolem przekreślonego kłosa. Na niektórych produktach pojawia się informacja, że mogą one zawierać gluten. Mowa tu o takich, w których jest mniej niż 20 miligramów na kilogram produktu.
59:58 2021_12_14 21_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 14 grudnia godz. 21:00
Z celiakii nie da się wyrosnąć ani nabrać tolerancji. Jedynym rozwiązaniem jest ścisłe przestrzeganie diety eliminacyjnej przez całe życie.
Wszystko, co należy wiedzieć na temat celiakii przekazała w ostatniej Strefie Rodzica prof. Bożena Cukrowska, Kierownik Pracowni Immunologii w Zakładzie Patomorfologii w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: prof. Bożena Cukrowska, kierownik Pracowni Immunologii w Zakładzie Patomorfologii, Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"
Data emisji: 14.12.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!