Polskie Radio Dzieciom

Wykluczenie cyfrowe. Czy nauczyciel może stać się jego ofiarą? Jak sobie z tym radzić?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 11:40
Platforma Squla.pl to miejsce dla dzieci, w którym mogą uczyć się materiału obecnego w szkołach i swego rodzaju narzędzie dla nauczycieli. Squla.pl pomaga zarówno uczniom, jak i nauczycielom w trudnym czasie już po licznych lockdownach, gdzie widoczne jest wykluczenie cyfrowe. Właśnie na ten temat mówił w audycji "Strefa Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom Przemek Bińkowski z platformy edukacyjnej.
Dzieci znacznie lepiej przyswajają wiedzę wspomaganą dodatkowymi narzędziami. Niektóre z nich wymagają od uczniów interakcji, co jeszcze lepiej wpływa nie tylko na skupienie, ale także wspiera efektywne uczenie się.
Dzieci znacznie lepiej przyswajają wiedzę wspomaganą dodatkowymi narzędziami. Niektóre z nich wymagają od uczniów interakcji, co jeszcze lepiej wpływa nie tylko na skupienie, ale także wspiera efektywne uczenie się.Foto: shutterstock

Jeśli mówimy o wykluczeniu cyfrowym w rozumieniu odnoszącym się do aktualnej rzeczywistości, w której mieliśmy już do czynienia z pandemią, musimy nieco przekształcić znaną wszystkim definicję. Po dwóch latach, w których nauczyciele mogli nauczyć się nowych technologii oraz oswoić się z możliwościami nauczania on-line, powrócili do nauczania tradycyjnego w szkołach. Wykluczenie cyfrowe odbywa się tam, gdzie nie ma tego, co zostało wypracowane w trakcie pandemii.

- Teraz problem z technologią jest taki, że wykorzystanie tej technologii przez nauczycieli w szkołach i też dzieci po szkole nie jest równomierne jeżeli chodzi o polskie nauczanie - tłumaczy Przemek Bińkowski. 

Posłuchaj
58:59 2022_05_13 21_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wykluczenie cyfrowe. Czy nauczyciel może stać się jego ofiarą? Jak sobie z tym radzić? Cz. 1

 

W dużych miastach dodatki do lekcji są używane znacznie częściej niż w niewielkich miejscowościach, w których bardzo często jedyną formą nauczania wciąż pozostaje podręcznik.

Warto w tym miejscu zauważyć, że dzieci znacznie lepiej przyswajają wiedzę wspomaganą dodatkowymi narzędziami. Niektóre z nich wymagają od uczniów interakcji, co jeszcze lepiej wpływa nie tylko na skupienie, ale także wspiera efektywne uczenie się. Jak mówi gość "Strefy Rodzica", dobra lekcja musi być przede wszystkim ciekawa. 

Posłuchaj
58:41 2022_05_13 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wykluczenie cyfrowe. Czy nauczyciel może stać się jego ofiarą? Jak sobie z tym radzić? Cz. 2

 

O tym, jak nie dać się wykluczyć cyfrowo, a także o tym, jak wykorzystywać dostępne narzędzia, by zwiększyć możliwości przyswajania przekazywanej uczniom wiedzy w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji!

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Przemek Bińkowski - z platformy edukacyjnej Squla.pl
Data emisji: 13.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 14:16
Czy edukacja w Polsce różni się od edukacji w innych krajach europejskich i na świecie? Na to pytanie odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Oktawia Gorzeńska, autorka książki projekt zmiany od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole. Czy właściwie istnieje szkoła idealna? Jakie warunki powinna spełnić, by zbliżyć się do ideału? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:25
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 15:24
Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
rozwiń zwiń