W Niezwyczajnej Szkole w Józefowie uczy się niemal setka dzieci – najmłodsze ma trzy i pół roku, a najstarsze – osiemnaście lat. Aby prawidłowo uczyć i bawić dzieci z niepełnosprawnościami, potrzeba wielu osób. Personel Niezwyczajnej Szkoły liczy siedemdziesiąt cztery osoby. Wśród uczniów są dzieci z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, niepełnosprawnością ruchową, afazją, autyzmem i aspergerem. Kolejna grupa to dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowaną i znaczną, z towarzyszącymi często chorobami genetycznymi oraz z zaburzeniami zachowania, które uniemożliwiają pozostanie w zwykłych placówkach.
59:13 2022_04_13 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Cz. 1
Wewnątrz Niezwyczajnej Szkoły pani Izabela Popławska postanowiła otworzyć szkołę dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy. Miejsce powstało w półtora tygodnia, a od pierwszego kwietnia część szkolna dla ukraińskich dzieci z niepełnosprawnością jest oficjalnie otwarta. Personel również pochodzi z Ukrainy. Wśród zatrudnionych nauczycieli są też rodzice uczniów, którzy bardzo potrzebowali pracy.
59:21 2022_04_13 22_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Cz. 2
W Warszawie na 1,7 mln mieszkańców przypada jedynie 60 łóżek w hospicjach stacjonarnych. Liczba ta oznacza, że wiele osób wymagających opieki paliatywnej nie doczeka przyjęcia do hospicjum. Opieka paliatywna to opieka nad śmiertelnie chorymi pacjentami. - Jest to taka forma opieki kompleksowej, która pomaga znieść cierpienie fizyczne, psychiczne, ale też różnego rodzaju cierpienie duchowe, psychologiczne. Jest to podejście do człowieka w sposób kompleksowy, zarówno do chorego, jak i do jego rodziny – tłumaczy siostra Wiktoria, założycielka hospicjum.
Choć temat ten wiąże się z lękiem i niepewnością, przy hospicjum pracuje wielu młodych wolontariuszy. To właśnie dzięki ich zapałowi powstało wiele akcji mających na celu promocję organizacji. Docelowo hospicjum może przyjąć do 12 pacjentów. - Staraliśmy się, żeby te pomieszczenia jak najbardziej przypominały dom, żeby były takie przytulne, spokojne, żeby budziły takie poczucie bezpieczeństwa w każdym, który przychodzi – przekonuje siostra Wiktoria Kulpa.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: Izabela Popławska – pedagog specjalny, s. Wiktoria Kulpa – felicjanka, założycielka Hospicjum
Sióstr Felicjanek im. bł. Hanny Chrzanowskiej
Data emisji: 13.04.2022
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj więcej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską.
W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!