Ocena widzenia w gabinecie ortoptycznym jest bezinwazyjna. Na pierwszym badaniu najlepiej pojawić się w drugim półroczu życia dziecka. Jeśli wszystko będzie w porządku, kolejne badanie wykonujemy, gdy dziecko skończy drugi rok życia, a później regularnie raz w roku. Jeśli przy pierwszej wizycie okaże się, że dziecko ma zeza, występuje wada wzroku lub są zaburzenia w pracy oka, pacjent z takim wynikiem najczęściej jest odsyłany do okulisty. – Jeżeli nie było takiego badania wcześniej, zawsze należy pamiętać, żeby wykonać je przed pójściem do szkoły, bo wtedy oceniamy, czy narząd wzroku jest gotowy na to, żeby dziecko uczyło się czytać i pisać – podkreśliła Joanna Zdybel.
59:18 2023_02_21 21_00_18_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wady wzroku i zaburzenia widzenia u dzieci_Strefa Rodzica 21 lutego 2023
– Zez najczęściej jest spowodowany wadą wzroku, która rozwija się powoli i w pewnym momencie mózg przestaje sobie radzić z kompensacją tej wady w obydwojgu oczu i wybiera jedno oko jako dominujące, a drugie oko ustawia się w zezie. Wtedy jak najszybciej trzeba udać się do specjalisty – wytłumaczyła ortometrystka – Pamiętajmy, że jeżeli pojawia się zez, czyli oko zaczyna uciekać na zewnątrz lub do środka, u dzieci następuje mechanizm wytłumienia tego oka, czyli ono tym okiem nie widzi. Im dłużej oko zezuje, tym powstaje niedowidzenie i dłużej trwają kolejne etapy leczenia. Im wcześniej zostanie wykryta wada wzroku, tym większe prawdopodobieństwo, że do niedowidzenia nie dojdzie.
Układ wzrokowy rozwija się bardzo długo. Cały proces zaczyna się w okresie prenatalnym i trwa do końca okresu dojrzewania. Czy można samemu w domu sprawdzić wzrok dziecka i jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę obserwując oczy i widzenie malucha? Jak ćwiczyć wzrok? Co jest dobre dla oczu, a co im szkodzi? jakie wady wzroku występują u dzieci?
Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Joanna Zdybel - ortoptystka, ortometrystka
Data emisji: 21.02.2023
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską.
W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!