Akcja "Nie mów mi jak" powstała w odpowiedzi na realne potrzeby młodych rodziców, podkreślając jednocześnie, że ludzie, którzy dają im rady, robią to w dobrej wierze. Chodzi im przecież o wsparcie, pomoc i podzielenie się własnym doświadczeniem. To jednak często stoi w sprzeczności do tego, czego młody rodzic sam chce dla swojego dziecka. Akcja społeczna "Nie mów mi jak" inspiruje do tego, jak dawać i przyjmować rodzicielskie rady w duchu empatii i wzajemnego wsparcia.
Często ludzie chcący dać wsparcie w postaci dobrej rady, zupełnie nieświadomie włączają do swojego komunikatu ocenę lub krytykę. Do tego dochodzi obecność w świecie wirtualnym i porównywanie się do niedoścignionego obrazu rodzicielstwa kreowanego w mediach społecznościowych. Wówczas podatność na przyjmowanie rad zwiększa się, a idzie ona za zmniejszonym poczuciem pewności tego, czy podejmowane przez rodzica działania są odpowiednie i wystarczające.
58:56 2022_10_06 21_00_08_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy dobre rady są młodym rodzicom potrzebne?
Wsparcie młodemu rodzicowi można okazywać na różne sposoby. Może to być zaproponowanie opieki nad dzieckiem po to, by rodzic mógł mieć chwilę dla siebie, pomoc w uporządkowaniu przestrzeni, w której rodzic przebywa z dzieckiem albo zwykłe wyręczenie w zrobieniu zakupów. Jeżeli chcemy dawać rady, podejdźmy do tematu empatycznie i porozmawiajmy. Zatrzymajmy się na chwilę nad tym, z jakimi wyzwaniami mierzy się rodzic. Zanim coś poradzimy, zapytajmy, czy jest to mile widziane.
– Empatia jest kluczem do budowania wspierających, życzliwych relacji z ludźmi - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Agnieszka Dąbrowska-Jedynak – Empatia rozumiana w ten sposób, że ja w empatyczny sposób towarzyszę tej drugiej osobie, jestem z jej doświadczeniem, pomagam jej sprawdzić, jakie emocje się wydarzają, jakie tam są potrzeby niezaspokojone. Wystarczy dać przestrzeń dziesięciu minut na taką empatyczną rozmowę. Towarzyszenie drugiemu człowiekowi może sprawić, że udzielanie rad okaże się zbędne.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Agnieszka Dąbrowska-Jedynak – autorka, doradczyni rodzicielska, ekspertka Porozumienia bez przemocy
Data emisji: 06.10.2022
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!