Polskie Radio Dzieciom

Przekazywanie myśli i dziedzictwa Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 09:15
2 kwietnia minęła 18 rocznica śmierci Jana Pawła II. Wśród wielu bezcennych wartości, które przekazał nam Ojciec Święty to żarliwa wiara, patriotyzm, umiłowanie Polski i naszej pięknej przyrody. Bezspornie miał ogromny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jak w dzisiejszych czasach i obecnym kontekście przekazywać je młodym pokoleniom? Jak rozmawiać z dziećmi o Janie Pawle II?
Przekazywanie myśli i dziedzictwa Jana Pawła II
Przekazywanie myśli i dziedzictwa Jana Pawła II Foto: NAC

Jeżeli coś jest ważne dla rodziców i dla dziadków, jest większa szansa, że będzie też ważne dla dzieci, które urodziły się przecież po śmierci Jana Pawła II i nie miały z nim takiego kontaktu, jak ludzie, którzy za jego życia śledzili poczynania papieża Polaka bez względu na to, jak bardzo byli wierzący. – Poprzednie pokolenia zawsze przekazują następcom to, co jest najważniejsze. Jeżeli najważniejszy i jakoś specjalnie przeżyty jest Jan Paweł II, to my, jako ci seniorzy i rodzice przekażemy to dzieciom – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Alina Petrowa-Wasilewicz. 

Posłuchaj
58:44 2023_04_05 21_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Przekazywanie myśli i dziedzictwa Jana Pawła II_Strefa Rodzica 5 kwietnia godz. 21:00

– Łatwiej jest chyba powiedzieć o papieżu dzieciom, które jeszcze nie są w internecie niż młodzieży, która się styka niestety z tymi złymi wizerunkami papieża, jak np. memami – zaznaczyła Monika Przybysz, medioznawca – Młodzi ludzie śmieją się ze wszystkiego, nie tylko z Jana Pawła II, ale też bardzo często nie są dla nich świętością rzeczy, które dla nas są świętością, jak chociażby rodzina, o którą troszczymy się i dbamy. To jest zupełnie inne pokolenie, które jest zalewane całą masą obrazów.

Ludzki mózg zdecydowanie szybciej przetwarza obraz niż tekst. Nic więc dziwnego, że z łatwością przychodzi nam oglądanie obrazków. Młodzież w większości przypadków sama nie wyszuka w internecie tekstów na temat Jana Pawła II, a będzie opierać się jedynie na obrazkach, żeby dowiedziała się o nim, ktoś musi o tym opowiedzieć. – To my, jako świadkowie, którzy spotkali Jana Pawła, dla których to był bliski człowiek, mimo że daleko, ale czuliśmy, że papież mówi wprost do nas, musimy jako rodzice i dziadkowie opowiedzieć o Janie Pawle dzieciom – mówiła Monika Przybysz. 

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Alina Petrowa-Wasilewicz - dziennikarka KAI, autorka kilkunastu książek, laureatka nagrody im. Chrapka „Ślad”, współpracuje z Aleteia Polska, prof. Monika Przybysz - medioznawca

Data emisji: 05.04.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Z wizytą w Muzeum - Dom Rodziny Pileckich

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:20
Muzeum Dom Rodziny Pileckich mieści się w domu rodzinnym Marii Pileckiej – żony Witolda Pileckiego. Zostało powołane uchwałą Rady Miasta Ostrów Mazowiecka w kwietniu 2016 roku, a niedawno, 2 listopada miało miejsce wielkie otwarcie. – Projektując to muzeum i wystawę mieliśmy na myśli przede wszystkim starszą młodzież i ich rodziny – mówił dyrektor muzeum – Tak staraliśmy się opowiedzieć tę historię, żeby ona była zrozumiała dla młodych ludzi, bo wyszliśmy z założenia, że jak będzie dla nich zrozumiała, to będzie zrozumiała dla wszystkich. Wystawa jest dwujęzyczna, polsko-angielska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesne relacje międzypokoleniowe

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 16:00
Jak wyglądają współczesne relacje międzypokoleniowe? Czy otwierają umysły i głowy obu stron, czy jednak przepaść między realiami w jakich żyli dziadkowie jest dla wnucząt nie do przyjęcia, a świat wnucząt jest zupełnie niezrozumiały dla dziadków? Jak w obecnych czasach budować  bliskość i czerpać jak najwięcej wiedzy doświadczenia od siebie nawzajem? Na te i inne pytania odpowiedziały w Strefie Rodzica Barbara Woźnica zajmująca się psychologią rodzinną i rozwojową, a także pedagogiką przedszkolną, Barbara Woźnica – dziennikarka związana z tematyką familijną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wsparcie dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu i w procesie leczenia

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 13:01
Siedem lat temu urodziła się Jadzia, która na początku była książkowo zdrowym dzieckiem. Jak się okazało, źle zbadano długość nóg dziewczynki. – Pamiętam, że po dwóch tygodniach, którejś nocy przy pierwszych historiach kolkowych próbowałam podciągnąć kolanka do brzuszka i nagle się okazało, że jedno jest niżej, drugie wyżej – wspominała na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Jadzi. Reakcja była bardzo szybka, diagnoza: nierozwinięta we właściwy sposób lewa kość udowa.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersytet Sukcesu otwiera drzwi do IT młodym kobietom w trudnej sytuacji życiowej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 11:34
1 marca ruszyła V edycja bezpłatnego programu edukacyjnego, dzięki któremu kobiety w trudnej sytuacji życiowej mogą zdobyć nowy zawód w IT. Więcej w "Strefie rodzica" W Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń