Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 11:21
Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
Jak oswoić dojrzewanie nastolatka tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Jak oswoić dojrzewanie nastolatka tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom.Foto: shutterstock.com/Dejan Dundjerski

Choć nastolatkowie zwykle nie wiedzą jeszcze, kim chcą zostać, ci dzisiejsi wiedzą na pewno, że chcą być kimś, ponieważ czują niemałą presję. Ponadto żyją w świecie, w którym sporą część czasu spędza się w internecie, co oznacza, że wiele ludzkich działań pozostaje w przestrzeni wirtualnej na dłużej.  

Posłuchaj
59:26 2023_04_17 20_59_59_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak oswoić dojrzewanie nastolatka? Kilka inspiracji dla rodziców w audycji PRD_Strefa Rodzica 17 kwietnia godz. 21:00

Wiek nastoletni to most pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Do niedawna bliskie rodzicom dziecko zaczyna wyrywać się do samodzielności i to takiej, która umyka naszym rodzicielskim wyobrażeniom. Rodzicom wydaje się wówczas, że kiedyś poukładane dziecko, jest nierozsądnym nastolatkiem. Jest to jednak normalne i chodzi o to, by zrozumieć, co dzieje się w nastolatku. Ważna jest też komunikacja, która połączyłaby świat dorosłych i ze światem następnego pokolenia.

Młodsze dzieci wydają nam się bardziej rozsądne, bardziej trzymają się one z góry narzuconych zasad. – W wieku dziecięcym jest więcej strachu – podkreślił gość Strefy Rodzica – Strach niknie w wieku nastoletnim i zamienia się w impulsywność, podążanie za własną emocją i za pomysłem, który się teraz pojawił. Nastolatek wie, że może już zacząć o siebie dbać w małych momentach i lukach. 

 – Pojawiają się małe luki, w których dziecko zaczyna walczyć o swoją autonomię. Zaczyna dostrzegać, że może samo decydować za siebie i ustala swoje mikrozasady – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Kosater – Początek dojrzewania to nie jest zmiana fizyczna w ciele, tylko zmiana na poziomie mózgu, bo to mózg będzie dorosły, a dojrzewanie jest wtedy najlepiej przebyte, kiedy owe małe luki zaczynają się sukcesywnie powiększać.   

Audycja: Strefa rodzica 
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Anna Kosater - psycholożka i seksuolożka
Data emisji: 17.04.2023
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
Niska samoocena u dzieci - jak pomóc? Słuchaj PRD w czwartek od 21.00
Przygotowanie nastolatka do dorosłości. Czy to możliwe?

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 09:36
Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dogadywać się w rodzicielstwie mimo różnych koncepcji wychowania?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 12:57
Rodzice mają różne sposoby, żeby się dogadać, jednak nie wszystkie działają. Małgorzata Musiał dzieli je na dwie grupy: argument siły i siłę argumentu. – Nie działają dlatego że zazwyczaj nie ma w nich miejsca na drugą osobę – wyjaśniła mediatorka – Muszę najpierw wrócić do równowagi, uspokoić się, wyregulować, żeby zobaczyć drugiego człowieka bez przesłony ocen i rozedrgania emocjonalnego, które mam w sobie. Dopiero wtedy jestem w stanie rzeczywiście zinterpretować zachowanie przez pryzmat potrzeb i dążeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niska samoocena u dzieci - jak pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 10:41
Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci - skąd się bierze, do czego prowadzi, jak pomóc dziecku, które się nie akceptuje? Brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Jego konsekwencje sięgają dalej niż mogłoby się wydawać - może on mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju. Dlaczego wśród dzieci i młodzieży coraz częściej przeważają negatywne przekonania na własny temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
rozwiń zwiń