– Bardzo często mamy do czynienia z taką sytuacją, gdzie rodzic nie czuje się kompetentny, obawia się własnego dziecka i obawia się poruszania trudnych tematów. W szkole pojawiają się takie sytuacje, gdzie dziecko styka się z zagadnieniami dotyczącymi seksu i następuje pewnego rodzaju szok, który dotyczy nie tylko dziecka, ale także rodziców – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Danuta Kozakiewicz.
59:41 2023_05_23 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak szkoła podstawowa może chronić dzieci przed seksualizacją życia?_Strefa Rodzica 23 maja godz. 21:00
Dla młodego człowieka bardzo ważny jest osąd i pogląd grupy rówieśniczej, która staje się najważniejszym źródłem oceny zachowania nastolatka, ale też źródłem wiedzy. Młodym ludziom łatwiej jest rozmawiać z rówieśnikami, ale to nie znaczy, że ci rówieśnicy potrafią dostarczyć wiedzy takiej, jaką my dorośli chcielibyśmy, aby dziecko uzyskało i nie zawsze w takiej formie, w jakiej powinno się o tym dowiedzieć. Ponadto dostęp do internetu to także dostęp do treści seksualnych.
Czym jest seksualizacja, a czym edukacja seksualna?
Seksualizacja i edukacja seksualna to dwa zupełnie odmienne pojęcia. Seksualizacja życia dziecięcego to uprzedmiotowianie dziecka, czyli traktowanie go jako obiektu seksualnego. Naprzeciw temu negatywnemu zjawisku, przez które dziecko w nieodpowiednim czasie, wieku i warunkach jest zachęcane do różnych czynności seksualnych stoi edukacja seksualna, czyli zaznajamianie dziecka z jego seksualnością, przynależnością do konkretnej płci oraz zagadnieniami dotyczącymi higieny z tym związanej, jest to więc dostarczanie dziecku wiedzy na temat własnej seksualności oraz seksu jako takiego.
Edukacja seksualna w szkole podstawowej
Szkołę podstawową rozpoczyna się jeszcze jako dziecko, a kończy się ją będąc nastolatkiem. W tym czasie zachodzi wiele procesów rozwojowych, również tych związanych ze sferą płciową.
– Szkoła podstawowa to różne etapy w życiu dziecka. W klasach 1-4 zainteresowanie sprawami seksualności jest znacznie mniejsze, co nie znaczy, że dzieci nie mają styczności z tymi tematami, natomiast już w okresie dojrzewania sprawy seksu nabierają większego znaczenia – Mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Drożdż – To jest rozwój od strony płciowej, hormonalnej, a równocześnie brak dostatecznej wiedzy i próba odnalezienia jej w różnych źródłach. Coraz częściej młodzi ludzie mają trudności, z którymi sobie nie radzą, ponieważ cały czas ta intymna strefa jest dla dzieci bardzo trudna do rozmów.
Jak szkoła podstawowa może chronić dzieci przed seksualizacją życia i czy to w ogóle jest możliwe? Na jakie aspekty edukacyjno-wychowawcze warto zwrócić uwagę w procesie wychowania dziecka, aby zapewnić mu możliwie największą ochronę przed seksualizacją i pomóc zachować zdrowie psychiczne? Odpowiedzi na te i inne pytania w załączonej audycji. Zachęcamy do wysłuchania.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: Danuta Kozakiewicz – pedagog, dyrektor szkoły podstawowej, Joanna Drożdż – psycholog, wicedyrektor szkoły podstawowej
Data emisji: 23.05.2023
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.