Polskie Radio Dzieciom

Większość dzieci nie chce być już aktorką czy strażakiem. Marzą o byciu influencerem

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2024 15:09
Angielskie słowo influence oznacza wpływać i wywierać na kogoś wpływ. To właśnie robią youtuberzy, tiktokerzy i instagramerzy. A o tym w jaki sposób to robią i jak przekonać nasze dzieci do tego żeby temu nie ulegały mówili w "Strefie Rodzica" Kuba Wątor - dziennikarz, autor książki "Influenza" oraz Magdalena Prokop-Duchnowska dziennikarka Tygodnika Idziemy.
Na reklamowym rynku rośnie pozycja mikroinfluencerów
Na reklamowym rynku rośnie pozycja mikroinfluencerówFoto: Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

Dlaczego dzieci chcą być influencerami? Jaki obraz świata internetowego powinien pojawić się nam przed oczami, kiedy słyszymy to zdanie od dziecka? Czy da się być influencerem nie narażając się na hejt? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali goście „Strefy Rodzica”: Kuba Wątor - dziennikarz, autor książki Influenza i Magdalena Prokop-Duchnowska dziennikarka Tygodnika Idziemy.

Jak podkreśliła Magda Prokop-Duchnowska podczas zbierania materiałów do reportażu, najmocniejszą rzeczą która ją uderzyła było istnienie pato-influencerów i ich działania oraz to, że treści jakie przekazują są dostępne w zasadzie bez żadnych ograniczeń także dla dzieci. - Oczywiście są w internecie blokady, filtry i limity, ale dzieci z łatwością potrafią je obchodzić. A pato-influencerzy potrafią na przykład zaproponować żeby za uzbieraną od obserwatorów sumę zrobić transmisje ze swojego współżycia - powiedziała dziennikarka.

Kuba Wątor dodał zaś nie dawno opublikował informacje o najsłynniejszym pionierze polskich pato-streamerów Danielu Magicalu, który co prawda nie robi już takich materiałów, ale u niego alkohol lał się strumieniami, były bójki, wyzwiska, kłótnie w rodzinie i awantury z sąsiadami na żywo, a na dodatek alarmy bombowe wraz z ewakuację wszystkich mieszkańców bloku. - To wszystko było codziennością pato-streamów Daniela Magicala, który stworzył i rozwinął w Polsce to zjawisko - powiedział gość "Strefy Rodzica".

W audycji pojawił się również temat: jak rodzice mogą uczyć dzieci wrażliwości wobec zwierząt? Gośćmi Marty Kawalec byli: Marta Maj i Mateusz Rus z psem Preclem z wydawnictwa MMIP, wydającego książkę "Przygody psa Precla", który uczy dzieci jak postępować ze zwierzętami, jak odgadywać ich emocje i jak poprawnie nawiązywać z nimi relacje.

A więcej o tym można posłuchać w nagraniu:


Posłuchaj
120:04 [DAB]Dzieciom (PCM) 23 sierpień 2024 21_00_29.mp3 Dlaczego dzieci chcą być influencerami? Jaki obraz świata internetowego powinien pojawić się nam przed oczami, kiedy słyszymy to zdanie od dziecka? Czy da się być influencerem nie narażając się na hejt?

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Kuba Wątor - dziennikarz, autor książki Influenza i Magdalena Prokop-Duchnowska dziennikarka Tygodnika Idziemy oraz Marta Maj i Mateusz Rus z psem Preclem
Data emisji: 23.08.2023
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Internet niesie wiele zagrożeń dla dzieci. Tymczasem korzystają one z niego bez nadzoru i za zgodą rodziców

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 15:59
Debata o bezpieczeństwie w sieci w dużej mierze dotyczy obecnie serwisów społecznościowych, jednak jak zauważył Łukasz Wojtasik, dozwolone są np. od 13 czy 15 roku życia, a korzystają z nich nawet 7-letnie dzieci, za zgodą i wiedzą rodziców. Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Czy bezpieczny internet dla dzieci jest możliwy? Co oznacza bezpieczeństwo w sieci? O tym można posłuchać w "Strefie Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie w japońskiej rodzinie bardzo różni się od naszego. "Dzieci są grzeczniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
- W Japońskich szkołach nie ma sprzątaczek, ponieważ uczniowie muszą sprzątać swoje klasy i łazienki pod koniec każdego dnia. Ten system jest potem kontynuowany, stąd młodzież, a potem dorośli są bardzo samodzielni - powiedziała Edyta Dziemińska, profesor na uczelni w Tokio, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rozwój krótkowzroczności obecnie jest lawinowy". Czy można to zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 12:41
Najnowsze badania wykazują, że do roku 2050 aż połowa ludzi na świecie będzie cierpiała na krótkowzroczność. Na czym polega ta wada, jak zdiagnozować u siebie problemy ze wzrokiem i czy rozwój tych chorób można zatrzymać? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała w "Strefie Rodzica" dr hab. n. med. Agnieszka Kamińska – specjalista chorób oczu, retinolog i mikrochirurg z wieloletnim doświadczeniem.
rozwiń zwiń