Polskie Radio Dzieciom

Rozwód krok po kroku od strony prawnej. "Strategia rozwodowa nie musi być strategią walki"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2024 23:35
- Jeżeli chcemy rozwieść się szybko, to trzeba się dogadać. Żeby uzyskać rozwód na jednej rozprawie, to trzeba przyjść z gotowym planem na to, jak ten rozwód ma przebiec, i tylko przekonać sąd do tego, że taki pomysł jest zgodny z prawem, a jeśli mamy dzieci, to zgodny także z ich dobrem - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Aleksandra Wejdelek-Bziuk, prawniczka specjalizująca się w pomocy prawnej dla kobiet.
W całym 2023 roku do sądów wpłynęło blisko 81 tysięcy pozwów rozwodowych
W całym 2023 roku do sądów wpłynęło blisko 81 tysięcy pozwów rozwodowychFoto: Shutterstock/Elnur

Według badań rozwód jest drugi na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Niżej na tej skali znajdują się m.in. śmierć bliskiego członka rodziny, ciężka choroba, wypadek czy... pobyt w więzieniu.

W audycji przyglądamy się prawnym aspektom rozwodu, m.in. temu, jak złożyć wniosek o rozwód i do którego sądu się z nim udać. Wyjaśniamy, na czym polega i jak przebiega postępowanie dowodowe oraz czy na rozwód muszą się zgodzić obie strony, czym jest i jak uzyskać orzeczenie o winie oraz czy zdrada lub porzucenie rodziny ma na nie wpływ?

Przestrzegamy, czego nie robić w trakcie rozwodu oraz jak zabezpieczyć prawa dzieci i zadbać o sprawy związane z podziałem wspólnego majątku.

Aleksandra Wejdelek-Bziuk podkreślała, że warto dobrze przemyśleć decyzję o rozstaniu, zanim podejmiemy kroki prawne. - Dla mnie myślenie, jak się dobrze rozwieść, zaczyna się na długo przed tym, zanim wyślemy pozew do sądu. Jest tu duże znaczenie przygotowania się mentalnego i utwierdzenia się w swojej decyzji. Nie ma nic gorszego niż klient, który w trakcie sprawy zaczyna się wycofywać - mówiła.

Życie po rozwodzie

- Do rozwodu należy się przygotować, zbierając odpowiednie dokumenty, ale też planując sobie życie po rozwodzie, zaczynając od przyziemnej, ale bardzo istotnej kwestii, gdzie po tym rozwodzie będziemy mieszkać. To jest rzecz, która przesądza większą część naszej strategii na rozwód. W zależności od tego, czy chcemy, aby nasz małżonek został w dotychczasowym miejscu zamieszkania, czy chcemy, aby się wyprowadził, musimy odpowiednio zabrać się za to, co w tym rozwodzie będziemy chcieli uzyskać - zauważyła.

Walka czy porozumienie?

Prawniczka zwracała uwagę, że formuła, w jakiej odbywa się proces, zachęca do konfrontacji stron. - Natomiast strategia rozwodowa nie musi być strategią walki, może być strategią, jak się dobrze dogadać. Ale nie z każdym i nie zawsze da się dogadać, i też nie każdy chce się dogadywać. Moim zadaniem, jak każdego mecenasa, jest przyjąć taki kierunek, jakiego klient sobie życzy, pod warunkiem że jest on poinformowany, jakie będą tego konsekwencje - zaznaczyła.

Posłuchaj
56:18 Dzieci_AAC 2024_09_14-21-00-48.mp3 Aleksandra Wejdelek-Bziuk (Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Marta Powałowska
Gość: Aleksandra Wejdelek-Bziuk - prawniczka specjalizująca się w pomocy prawnej kobietom, autorka bloga adwokatkobiet.pl
Data emisji: 14.09.2024
Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Odpowiedzialność społeczna wobec dzieci. Współczesne wyzwania dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 23:55
W dzisiejszych czasach, odpowiedzialność społeczna wobec dzieci staje się tematem coraz częściej dyskutowanym. W audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom wraz z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis, rozmawialiśmy  socjalizacji dzieci, ich miejscu w społeczeństwie oraz wyzwaniach, przed którymi stają współcześni rodzice. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy małżeństwo rozpada się z powodu… dzieci

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 12:41
Jeżeli ktoś mówi, że rozwiódł, rozstał się "przez dziecko" możemy mieć pewność, że winnym takiej sytuacji nie jest dziecko! - mówią jedni. Inni są przeciwnego zdania. Tymczasem jak zaznaczyła Marlena Ewa Kazoń - psychoterapeutka par, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom - związek rozpada się ze względu na kryzys. - Jeżeli jest nim pojawienie się dziecka, albo trudności wychowawcze, to tu należałoby szukać powodów - powiedziała ekspertka i wyjaśniła przyczynę tego zjawiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po czym poznać, że jesteśmy gotowi na nowy związek?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 11:35
- Ilość rodzin patchworkowych bardzo wzrasta. Ludzie się rozstają i chcą ponownie założyć szczęśliwe rodziny, bez względu na to, co powiedzą inni, zwłaszcza przedstawiciele poprzednich pokoleń - powiedziała psycholog  Agnieszka Pytka, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń