Polskie Radio Dzieciom

Edukacja przyrodnicza. "Chcę opowiedzieć zgrabną historię, to pułapka na czytelnika"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 23:55
- Liczę na to, że jak stworzę dobrą, wciągającą opowieść, to wiedza przyjdzie sama. Organicznie nie znoszę książek, które są stworzone na odwrót, są piękne, mają ogromną dawkę wiedzy, ale są powtórzeniem podręcznika, tylko udają książkę z fabułą - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, autor komiksów i książek dla dzieci.
Żubr Pomponik jest bohaterem całej serii komiksów Tomasza Samojlika
Żubr Pomponik jest bohaterem całej serii komiksów Tomasza SamojlikaFoto: Tomasz Samojlik / fb.com

Tomasz Samojlik za dnia jest naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Nocami, zamiast spać, przekłada wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów.

- Chcę opowiedzieć zgrabną historię, taką, która wciągnie czytelnika, a przy okazji ta historia jest bardzo mocno nasyconą wiedzą. To pułapka na czytelnika, ufam, że jak wciągnie go fabuła, jak dobrze skroję jej różne komponenty, zaprezentuję bohaterów, z którymi można się utożsamić, to fakt, że przy okazji dowiemy się, jakie np. ma znaczenie martwe drewno w lesie i ile gatunków może dzięki niemu żyć, czy jak działają ptasie gangi w mieście, to będzie to coś, co czytelnik przyjmie bez żadnych obiekcji - mówił gość Polskiego Radia Dzieciom.

Posłuchaj
41:12 Radio_Dzieciom 2024_10_22-21-00-59 N.mp3 Tomasz Samojlik o edukacji przyrodniczej (Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotował i prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, pracuje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Zajmuje się historią przyrodniczą, zwłaszcza wpływem człowieka na Puszczę Białowieską. Autor komiksów i książek dla dzieci
Data emisji: 22.10.2024
Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Po czym poznać, że jesteśmy gotowi na nowy związek?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 11:35
- Ilość rodzin patchworkowych bardzo wzrasta. Ludzie się rozstają i chcą ponownie założyć szczęśliwe rodziny, bez względu na to, co powiedzą inni, zwłaszcza przedstawiciele poprzednich pokoleń - powiedziała psycholog  Agnieszka Pytka, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mindfulness, czyli trening uważności. Na czym polegają ćwiczenia umysłu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 23:20
- Kiedy coś się wydarzyło we naszym życiu, zadajemy sobie pytanie, czy tak chcemy dalej funkcjonować? A może jestem już strasznie zmęczona tym wszystkim? To jest dobry moment aby pomyśleć o Mindfulness, czyli treningu uważności - przekonywały w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościnie Marcina Perfuńskiego: Weronika Chmielewska - prezeska Zarządu i Współzałożycielka Fundacji EduMind i Ewa Orłowska - członkini Zarządu Fundacji EduMind.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szkolne lifehacki". Jak sprawić, by szkoła stała się lepszym miejscem?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 23:35
- Jestem za tym, żeby każdy w szkole miał prawo głosu. Czasy komuny czy pruskiej szkoły, w której ty siedzisz cicho, bo nauczyciel ma rację i kropka, się skończyły. To kwestia społecznej ewolucji, tego się nie da powstrzymać - mówił Lesław Dzik, autor książki "Szkolne lifehacki. Kiedy szkoła cię wkurza, a ty chcesz robić to, co kochasz".
rozwiń zwiń