Polskie Radio Dzieciom

Wrażliwiec to ja. Jak radzić sobie w życiu, będąc wysoko wrażliwą osobą

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 12:41
Wrażliwość jest wśród nas, a osobom wysoko wrażliwym może być w tym świecie trudniej funkcjonować. O tym, jak radzić sobie ze swoją wrażliwością wyjaśniła w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Magdalena Juchniewicz, autorka książki "Wrażliwiec to ja".
Jak radzić sobie w życiu, będąc wysoko wrażliwą osobą?
Jak radzić sobie w życiu, będąc wysoko wrażliwą osobą?Foto: altafulla/Shutterstock

Wrażliwość często niewłaściwie kojarzy nam się ze słabością, emocjonalnością. Niezrozumiana i nieuporządkowana może wydawać się rozchwiana emocjonalnie, opanowana i dobrze zarządzana – stanie się atutem. Bardzo istotna jest tu samoświadomość i obserwacja siebie w różnych sytuacjach. Krzywdzące dla osób wysoko wrażliwych są funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy. W świecie, w którym funkcjonujemy, nie ma miejsca na nadmierną wrażliwość.  


Posłuchaj
58:54 2022_04_12 21_59_57_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak radzić sobie w życiu, będąc wysoko wrażliwą osobą?

  

Żyjąc w ciągłym pędzie, nie zwracamy uwagi na siebie samych. Może się okazać, że tak naprawdę nie wiemy, co lubimy, a czego nie. Często nie potrafimy odpoczywać w odpowiedni dla siebie sposób, zapominamy dbać o swoje własne rytuały. Jeśli mamy wysoko wrażliwe dziecko, dajmy mu przestrzeń, pozwólmy się wyciszyć i nie wypełniajmy grafiku po brzegi. Jednocześnie dostosujmy formę rekreacji do indywidualnych potrzeb dziecka.

Dzieci wysoko wrażliwe bywają płaczliwe, często się wycofują i wolą trzymać się na uboczu. Po całym dniu pełnym bodźców mogą być rozdrażnione, czuć się wyczerpane czy mieć problemy ze snem. Osoby wysoko wrażliwe wnikliwie obserwują świat i często dostrzegają rzeczy, których przeciętna osoba nawet nie zauważy. Nic więc dziwnego, że wrażliwcy szybciej się męczą. Pamiętajmy, że osoby wysoko wrażliwe to często osoby empatyczne, lojalne i odpowiedzialne. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Magdalena Juchniewicz - autorka książki "Wrażliwiec to ja"
Data emisji: 12.04.2022
Godzina emisji: 21:00

im Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 14:28
Poczucie własnej wartości jest nierozłącznie związane z kochaniem samego siebie. Cokolwiek by się z nim działo wcześniej, w każdej chwili życia można się o nie zatroszczyć, nakarmić je i złapać z nim kontakt. Jest z tym łatwiej, gdy mamy obok siebie ludzi, którzy pokażą nam, jak to robić. Ale to nie wszystko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaką rolę odgrywa ojciec w wychowaniu dziecka? Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 06:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl jest dostępny podcast Idy Nowakowskiej poświęcony macierzyństwu. Autorka podcastu to znana osobowość telewizyjna, tancerka i aktorka, i jednocześnie mama, która w swoich audycjach rozmawia ze specjalistami o sprawach nurtujących młodych rodziców. W tym odcinku usłyszymy rozmowę z Michałem Zawadką - pisarzem, mówcą i trenerem - na temat roli ojca w życiu dziecka. Czy i dlaczego warto angażować tatę w opiekę nad maleństwem od pierwszych dni jego życia? Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim jest asystent zdrowienia?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 14:55
Asystent zdrowienia jest bardzo ważnym elementem psychiatrii i pełni istotną, choć dosyć nową, rolę w procesie zdrowienia psychicznego. Jest to ekspert, który dzięki swojemu własnemu przepracowanemu doświadczeniu kryzysu psychicznego pomaga zdrowieć innym i wspiera ich najbliższych. Rolą asystenta jest także edukowanie społeczeństwa w kwestii kryzysu psychicznego. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Henczak, asystent zdrowienia, opowiedział o swoim kryzysie psychicznym, który przyszedł niespodziewanie, gdy Krzysztof był młodym, zdrowym, ambitnym i pracowitym chłopakiem.
rozwiń zwiń