Polskie Radio Dzieciom

Jak włączać rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami do życia społecznego?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 10:14
3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. W "Strefie Rodzica" podjęliśmy ten temat w towarzystwie Ewy Kowalskiej i Adriana Rykowskiego – rodziców Neli, która jest dziewczynką z niepełnosprawnością. Dzieci z Księżyca, bo tak się nazywają, w szkołach i przedszkolach prowadzą warsztaty integracyjne pod nazwą Galaktyka Marzeń. Razem tworzą i realizują autorski program realnego włączania dzieci z niepełnosprawnościami do życia społecznego.
Jak wygląda życie z trójką dzieci z niepełnosprawnościami
Jak wygląda życie z trójką dzieci z niepełnosprawnościamiFoto: Shutterstock.com/Jordi Mora

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko z niepełnosprawnością, często dla wszystkich jej członków oznacza to radykalną zmianę życia. Rytm dnia zaczynają wyznaczać badania, wizyty rehabilitacyjne lub godziny podawania leków. Dotychczasowe relacje ze znajomymi rozluźniają się, a nowe ograniczają się do innych rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. Wówczas tworzy się swego rodzaju inna rzeczywistość, alternatywna do dotychczasowej, ale nie musi tak być. Schemat ten można przełamać, łącząc ze sobą oba światy. Można robić to poprzez zabawę, warsztaty kreatywne, spotkania z dziećmi w szkołach i przedszkolach. 

Posłuchaj
58:37 2022_12_05 21_00_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 5 grudnia godz. 21:00

Los dał nam niespodziankę w postaci wyzwania, jakim jest choroba Neli i postaraliśmy się to zamienić w coś tak pozytywnego, co uświadomiłoby ludzi, z czym mierzą się takie rodziny i takie dzieci – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Ewa Kowalska – Żyjąc w świecie choroby Neli weszliśmy w zupełnie inny świat i zobaczyliśmy, ile jest ograniczeń, ile blokad społecznych i jak ten dystans wygląda na co dzień. Ich zaangażowanie nie sprowadza się tylko do zbiórek, ale do życia tu i teraz i działania w społecznościach, również w małych. 

Posłuchaj
59:21 2022_12_05 22_00_01_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 5 grudnia godz. 22:00

My wiemy doskonale, że nie jesteśmy w stanie wyleczyć naszego dziecka, bo niepełnosprawności są sprzężone, one są wieczne, ale postanowiliśmy, że jeśli nie naprawimy, można powiedzieć, naszego dziecka, naprawmy trochę świata, po prostu zmieńmy go, zacznijmy robić drobnymi cegiełkami to, żeby ten świat stał się dla naszych dzieci lepszy. Tu nie chodzi już o kwestie zdrowotne i leczenie, ale o zwykłą akceptację społeczną, żeby nasze dzieci w przyszłości miały po prostu zwyczajnie lepiej, żeby były między, a nie poza – wyjaśnił Adrian Rykowski.

Dlaczego rodziny z niepełnosprawnościami czują się odrzucone? Na ile to skutek archaicznych rozwiązań systemowych, a na ile konsekwencja braku edukacji włączającej i wyborów samych dorosłych? Co możemy zrobić, żeby zmienić ten stan rzeczy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.   

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Ewa Kowalska i Adrian Rykowski – rodzice Neli, autorzy, prowadzący
Data emisji: 05.11.2022
Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 08:23
Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 22:43
Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mundial trwa. Jak budować z dzieckiem relacje dzięki sportowym pasjom?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 12:43
Cały świat żyje teraz Mundialem i nawet jeśli nie żyjemy od meczu do meczu, to i tak temat Mundialu przewija się w mediach i wśród znajomych. W Strefie Rodzica zajmujemy się tym tematem od strony rodzicielskiej. Oglądając Mundial niekiedy organizujemy czas tak, żeby podczas transmisji dziecko mogło zająć się czymś innym, byleby tylko nam nie przeszkadzało. A może warto zrobić odwrotnie i zaprosić je do wspólnego celebrowania tego widowiska, opowiadając przy okazji, dlaczego sport jest ważny i że nie zawsze chodzi w nim o wyniki?
rozwiń zwiń