Często jako dorośli narzekamy, że nowe technologie zubażają relacje między nastolatkami. Jednak to zbyt prosta i krzywdząca diagnoza. Młodzież i tak będzie z technologii korzystać, a może się okazać, że to właśnie za pomocą smartfonów będą mogli ocalić rówieśnikom zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie.
Technologia przeciwko przemocy rówieśniczej
Jednym ze sposobów na wsparcie i pomoc osobom krzywdzonym w szkole jest skorzystanie z systemu zapobiegania przemocy RESQL, który został opracowany przez zespół psychologów, pedagogów, nauczycieli i szkoleniowców z Uniwersytet SWPS przy aktywnym udziale uczniów.
58:43 2023_03_06 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Nowe technologie w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej w szkołach _Strefa Rodzica 6 marca 2023
To całkowicie darmowa i anonimowa aplikacja do pobrania na smartfona. Aby w nią wejść, uczeń musi wpisać kod szkoły. Po jego wpisaniu pojawia się dostęp do panelu, za pomocą którego można przesłać anonimowe zgłoszenie.
– Każdy przycisk jest przypisany do danego rodzaju przemocy. Są one skategoryzowane: przemoc relacyjna, przemoc fizyczna, przemoc materialna – wymieniał współtwórca systemu - W momencie kiedy dziecko wybierze przycisk, dodatkowo ma jeszcze podpowiedzi, ma przykłady, czyli np. jeżeli kogoś okradziono jest to przemoc materialna, jeżeli kogoś wykluczamy z grupy jest to przemoc relacyjna.
Wysłane przez ucznia zgłoszenie jest obsługiwane przez interwentów szkoły, będących odpowiednio przeszkolonymi z obsługi systemu i prowadzenia interwencji psychologami bądź pedagogami szkolnymi. To właśnie oni podejmują działania, zadając uprzednio dodatkowe pytania. O dalszych krokach, w których często uczestniczą także inni uczniowie opowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Rzeńca, psycholog.
Skąd się bierze przemoc rówieśnicza i jak na nią reagować? Czy młodzi w ogóle chcą pomagać sobie nawzajem? Dlaczego warto oddawać sprawczość w ręce uczniów? Co robić, żeby było mniej rówieśniczej przemocy, a więcej pomocy? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Krzysztof Rzeńca – psycholog, współtwórca systemu RESQL, wspierającego szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej
Data emisji: 06.03.2023
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.
Czytaj dalej:
Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?
Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!