Polskie Radio Dzieciom

Złote standardy zachowania zdrowia w rodzinie. Jak zachować w zdrowiu całą wielopokoleniową rodzinę?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 12:43
Żyjemy w świecie pełnym ułatwień, które, choć wygodne, nie zawsze wpływają korzystnie na nasze zdrowie. Przede wszystkim mniej się ruszamy. Zamiast schodów wybieramy windę, spacer zastępujemy samochodem i coraz częściej zamawiamy jedzenie z dostawą do domu. Nie zawsze są to też najzdrowsze wybory żywieniowe. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Scharfsinn

Szczególnie w ostatnich latach nastąpiło znaczne ograniczenie ruchu, a przecież organizm jest stworzony do tego, żeby się ruszać i tyczy się to także osób starszych. - Uważa się, że człowiek potrzebuje ćwiczeń, biegu bądź marszu minimum trzy razy w tygodniu przez co najmniej pół godziny - tłumaczył gość Strefy Rodzica. 

Posłuchaj
58:21 2023_06_06 21_00_48_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Złote standardy zachowania zdrowia w rodzinie_Strefa Rodzica 6 czerwca godz. 21:00

 

Aby utrzymać swój organizm w zdrowiu, potrzebujemy minimum 10 tysięcy kroków. Wystarczy zwrócić uwagę na zwykłe codzienne decyzje, np. spacer na kolejny przystanek zamiast oczekiwania na przyjazd autobusu. Zarówno brak ruchu, jak i nieodpowiednia dieta sprzyjają licznym chorobom zwyrodnieniowym, układu krążenia, drobnych naczyń oraz tym związanym z pamięcią. 

Nie jest pomocna otaczająca nas z każdej strony przetworzona żywność i konserwanty. I w tym przypadku można jednak podejmować świadome, zdrowsze decyzje. Ważne jest także wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Zaburzenia gospodarki cukru, metabolizmu, brak odpowiedniej flory bakteryjnej, nietolerancje pokarmowe i otyłość to tylko niektóre z zagrożeń wynikających z nieodpowiedniej diety. 

Tryb życia jest bardzo ważny w kontekście profilaktyki różnych chorób. - Uważa się, że 3/4 chorób jest związanych z trybem życia, tylko kilkanaście procent związanych jest z genetyką. Tryb życia to coś, na co wszyscy mamy wpływ, kwestia tylko świadomości oraz chęci - podkreślił dr n. med. Leszek Marek Krześniak. Nie bez znaczenia pozostaje otoczenie, w którym żyjemy. Smog, a także dym papierosowy stanowią przyczynę chorób układu oddechowego.    

W rodzinach, w których obecne są choroby, należy się badać. Coraz częściej zamiast wykonywać badania profilaktyczne w konkretnym czasie, bierzemy leki. Aby jednak leczenie było skuteczne, szukajmy przyczyny, a nie skupiajmy się na skutku. Więcej o tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: dr n. med. Leszek Marek Krześniak- specjalista chorób wewnętrznych, popularyzator zdrowia
Data emisji: 06.06.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 08:00
Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta i naturalne metody wspierania pracy nerek

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 13:43
Nerki są jednym z kluczowych organów w naszym organizmie. Przez całe nasze życie całodobowo filtrują krew. Dzięki nim pozbywamy się niechcianych substancji, które znajdują się w naszym układzie krwionośnym, ale też regulują ciśnienie i pełnią wiele innych funkcji, jak chociażby utrzymywanie w ciele witaminy C. Nie tylko działają mechanicznie, ale też wytwarzają hormony. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna funkcjonalna i stylu życia w trosce o zdrowe i długie życie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 13:29
Zbilansowana dieta jest jednym z fundamentów naszego zdrowia. Ma wpływ nie tylko na fizyczność, ale też na to, jak się czujemy. Nie powinno w niej zabraknąć żadnego z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym witamin oraz makro- i mikroelementów. Nie ma czegoś takiego jak dieta krótkoterminowa. Zamiast stosować kolejną dietę na chwilę, po której wrócimy do starych nawyków żywieniowych, wprowadźmy trwałe zmiany do swojego stylu życia. Z pomocą przychodzi też medycyna funkcjonalna.
rozwiń zwiń