Polskie Radio Dzieciom

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 16:38
Adele Faber i Elaine Mazlish, w swojej książce „Rodzeństwo bez rywalizacji”, porównują pojawienie się siostry czy brata do sytuacji, w której mąż przyprowadza do domu obcą kobietę i oznajmia: "Skarbie, tak bardzo Cię kocham i jesteś taka cudowna, że zdecydowałem się na drugą żonę, podobną do Ciebie". Jak wyjaśnić dziecku, że nowy członek rodziny nie będzie jego rywalem ale może być najlepszym przyjacielem?
Gdy pojawia się drugie dziecko, to pierwsze może bardzo przeżywać zmiany, jakie następują w życiu całej rodziny
Gdy pojawia się drugie dziecko, to pierwsze może bardzo przeżywać zmiany, jakie następują w życiu całej rodzinyFoto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

Ciąża i pojawienie się w domu noworodka, to wielka zmiana dla wszystkich członków rodziny. Każdy musi nauczyć się swojej roli na nowo – bycia mamą czy tatą dwójki, bycia siostrą lub bratem. To czas, w którym ma prawo pojawiać się cała paleta emocji.

Starsze dziecko może bardzo przeżywać zmiany, jakie następują w życiu całej rodziny. Na początku może czuć radość i zaciekawienie związane z pojawieniem się brata lub siostry. Po narodzinach może się jednak pojawić lęk, zazdrość, a nawet złość. Podobnie rodzice po pierwszych wybuchach radości mogą poczuć zaniepokojenie czy poradzą sobie z dwójką maluchów i jak przygotować rodzinę na nowego, wymagającego wiele uwagi członka.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Co możemy zrobić, żeby ułatwić starszakowi ten czas? Jakie kwestie warto byśmy sami przemyśleli przed porodem? Jak przekazać dziecku że będzie miał rodzeństwo?

Więcej na ten temat w załączonym zapisie audycji:

Posłuchaj
59:35 [DAB]Dzieciom (PCM) 19 lipiec 2024 22_00_52.mp3 Jak przygotować dziecko, ale i całą rodzinę, na pojawienie się kolejnego jej członka.
 

Audycja: Strefa rodzica

Prowadzi: Marta Powałowska
Goście: Małgorzata Chmielewska Zdunek - psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, Doradztwo Psychologiczno-Pedagogiczne i Łukasz Król - tata, który niedawno został ojcem po raz drugi

Data emisji: 19.07.2023

Godzina emisji: 22.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Śmiech jest skuteczną metodą w arteterapii dla młodzieży w kryzysie zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 12:46
Chociaż trwa wakacyjny czas, to nie dla wszystkich może on być beztroski i szczęśliwy. Wiele dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym spędza go w szpitalach. Wspierają ich przedstawiciele Fundacji "Czerwone noski", m.in. Anna Olejnik - psycholożka i psychoterapeutka oraz Dominika Sell - aktorka, które były gośćmi Polskiego Radia Dzieciom i audycji "Strefa Rodzica" i opowiedziały o swoich działaniach na rzecz młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest "przemoc położnicza" i jak się przed nią bronić?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 16:57
Z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że 54,3% kobiet doświadczyło nadużyć lub przemocy ze strony personelu medycznego. Podobne badania w Hiszpanii ujawniają, że 38,3% kobiet doświadczyło przemocy położniczej. Jak twierdzą eksperci problem jest globalny i wymaga systemowych rozwiązań. Po czym poznać przemoc położniczą i jak się przed nią bronić? o tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Joanna Pietrusiewicz - Prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Faworyzowanie w rodzeństwie, czyli jak wychowywać aby nie wyróżniać

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 16:57
Jak traktować dzieci: sprawiedliwie czy według potrzeb? Czy dysproporcje w wychowaniu dzieci wpływają na ich życie w dorosłości, jak radzić sobie z przekonaniem o niesprawiedliwym traktowaniu w dzieciństwie i jak samemu taktować dzieci aby żadne z nich było faworyzowane? O tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Kozioł - psycholog dziecięcy z Bliskiego Miejsca.
rozwiń zwiń