Polskie Radio Dzieciom

Faworyzowanie w rodzeństwie, czyli jak wychowywać aby nie wyróżniać

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 16:57
Jak traktować dzieci: sprawiedliwie czy według potrzeb? Czy dysproporcje w wychowaniu dzieci wpływają na ich życie w dorosłości, jak radzić sobie z przekonaniem o niesprawiedliwym traktowaniu w dzieciństwie i jak samemu taktować dzieci aby żadne z nich było faworyzowane? O tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Kozioł - psycholog dziecięcy z Bliskiego Miejsca.
Nierówne traktowanie przez rodziców lub dziadków może znacząco wpłynąć na jakość życia, a nawet doprowadzić do całkowitego rozpadu więzów
Nierówne traktowanie przez rodziców lub dziadków może znacząco wpłynąć na jakość życia, a nawet doprowadzić do całkowitego rozpadu więzówFoto: HTeam/shutterstock.com

Nierówne traktowanie przez rodziców lub dziadków może znacząco wpłynąć na jakość życia, a nawet doprowadzić do całkowitego rozpadu więzów. Zdaniem Anny Kozioł, aby nie popełniać błędu nierównego traktowania własnych dzieci istotna jest przede wszystkim komunikacja w rodzinie i wyjaśnianie pewnych zachowań oraz zdawanie sobie sprawy, że czasem każdy popełnia błędy.

- W rodzeństwie relacja ewaluuje od samego początku życia do końca, biorąc pod uwagę wiek i różne wyzwania. Z jednej strony możemy czuć radość z pojawienia się siostry czy brata, a z drugiej może pojawić się też zazdrość, niepokój czy niezrozumienie. Kiedy wspieram rodziny, które mają więcej niż jedno dziecko, to towarzyszą im często różne ambiwalentne emocje - powiedziała Anna Kozioł - psycholog dziecięcy.

Tymczasem według badań Uniwersytetu w Kalifornii aż 70 proc. rodziców przyznaje się do tego, że faworyzuje jedno z dzieci. - Odczytywałabym te badania jako, że z jednym z dzieci jest mi czasem łatwiej i sama świadomość tego pozwala przyjrzeć się głębiej naszym relacjom. Zachęciłabym jednak do tego, aby być wobec siebie łagodnym, bo jesteśmy ludźmi i mamy prawo popełniać błędy - powiedziała ekspertka.

Więcej na ten temat w załączonym zapisie audycji:

Posłuchaj
36:49 [DAB]Dzieciom (PCM) 8 lipiec 2024 21_00_571.mp3 Czy faworyzujemy nasze dzieci?

 


Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Anna Kozioł - psycholog dziecięcy (Bliskie Miejsce)

Data emisji: 8.07.2023

Godzina emisji: 21.00

Marta Kawalec i Anna Kozioł w  "Strefie Rodzica" Marta Kawalec i Anna Kozioł w "Strefie Rodzica"

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Prawne aspekty wakacyjnych podróży w "Strefie rodzica" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 11:34
- Jeśli rodzice nie są skonfliktowani, to nie ma problemu, jednak jeśli są to za brak pewnych dokumentów mogą być pociągnięci do odpowiedzialności nawet za uprowadzenie małoletniego, poza jego stałe miejsce zamieszkania - powiedziała mecenas Emilia Tomanek, specjalizująca się w prawie rodzinnym. Jakie dokumenty i zgody są niezbędne podczas wakacyjnych podróży z dzieckiem? Gdzie szukać pomocy za granicą, jeżeli zajdzie jakieś niespodziewane zdarzenie z udziałem dziecka? O tym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkolne wspomnienia, czyli jak pracować z dziećmi, aby tworzyć więzi i wspólnotę?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 12:46
Budowanie stałych relacji nie jest proste. - Dobrze jest mieć przy sobie nauczyciela, przy którym można się czuć bezpiecznie i który będzie stał przy dziecku, kiedy będzie się ono potykać. To właśnie dlatego pamiętamy takich pedagogów, którzy nauczyli nas czegoś ważnego - powiedział Radosław Potrac, Nauczyciel Roku 2023, który wraz z psychologiem Martą Bąkowską, był gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest "przemoc położnicza" i jak się przed nią bronić?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 16:57
Z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że 54,3% kobiet doświadczyło nadużyć lub przemocy ze strony personelu medycznego. Podobne badania w Hiszpanii ujawniają, że 38,3% kobiet doświadczyło przemocy położniczej. Jak twierdzą eksperci problem jest globalny i wymaga systemowych rozwiązań. Po czym poznać przemoc położniczą i jak się przed nią bronić? o tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Joanna Pietrusiewicz - Prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej.
rozwiń zwiń