Polskie Radio Dzieciom

Kolczyki, tipsy, farbowane włosy u dzieci. Ekspert: warto dobrze się zastanowić zanim się na to zgodzimy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Przekłuwanie uszu, nakładanie na paznokcie hybrydy czy tatuowanie skóry henną nie zawsze musi bezpieczne dla ciała dziecka. I jak twierdzą dermatolodzy warto się dobrze zastanowić zanim wyrazimy zgodę na takie zabiegi. O ich nieodwracalnych konsekwencjach i nieprzewidywanych działaniach mówiły w "Strefie Rodzica": Dorota Nowicka dermatolog i Magdalena Łyczko, dziennikarka.
Kosmetyczne ingerencje w ciało dziecka
Kosmetyczne ingerencje w ciało dzieckaFoto: Shutterstock.com

W "Strefie Rodzica" tematem audycji były: kolczyki, tipsy, farbowane włosy i tatuaże z henny, czyli trwałe lub czasowe ingerencje w ciało naszych dzieci. Czy powinniśmy pozwolić na zabiegi które mogą być nieodwracalne? W jakim wieku mogą być nim poddane dzieci i czy rzeczywiście ich konsekwencje będą bolesne? Gośćmi Marty Kawalec były: Dorota Nowicka dermatolog i Magdalena Łyczko, dziennikarka.

Badania wykazały także, że dziewczynki z przekłutymi uszami miewały dużo częściej objawy alergii niż ich koledzy i koleżanki bez kolczyków. Nie tylko we wczesnym wieku, ale też później. Zgodziła się z tym stwierdzeniem Dorota Nowicka, ale jak zaznaczyła płatki uszu są dość bezpiecznym miejscem do przekłuwania, choć konsekwencje przekłuwania różnych części ciała są zbliżone. - Ryzyko powikłań zawsze jest możliwe. Do najczęstszych należy zakażenie, nieprawidłowe gojenie czy ryzyko powstawania przerosłych blizn oraz alergie. Sama miałam taki problem. Po przekłuciu uszu w dorosłym wieku, rany długo nie chciały się zagoić, a wiele materiałów z których zrobione były kolczyki moje ciało nie tolerowało - powiedziała Dorota Nowicka.

Jak zauważyła Magdalena Łyczko współczesne nastolatki są znacznie bardziej śmiałe i piercing jest coraz bardziej popularny, na pewno nie zgodziłabym się jednak na taki zabieg bez zbadania sprawy i dogłębnej rozmowy z córką. - W wielu kulturach dziurawienie ciała jest tożsame z dziurawieniem energii jaką się ma w sobie. Osobiście uważam, że najpiękniejsze jest to co stworzyła natura. Co wychodzi często przy farbowaniu włosów kiedy naturalny kolor okazał się jednak ładniejszy i bardziej dopasowany do urody. Niestety pewnych zmian nie da się cofnąć tak łatwo, a czasami nawet w ogóle - powiedziała dziennikarka.

Jak rozmawiać o zabiegach kosmetycznych których domagają się dzieci? Czy powinniśmy je straszyć i mówić o wszystkich konsekwencjach, bo przecież nie muszą one zawsze wystąpić. Wczesnej warto również wiedzieć, że chociaż zabieg kosmetyczny jest krótki, to zwykle jest on bolesny a skóra czasami nie goi się tak jakbyśmy chcieli. A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:

Posłuchaj
42:31 [DAB]Dzieciom (PCM) 13 październik 2024 21_03_35.mp3 W "Strefie rodzica": Ingerencje w ciało dziecka
 
 
  

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Dorota Nowicka dermatolog i Magdalena Łyczko, dziennikarka
Data emisji: 13.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Nie ma wakacji od przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W "Strefie Rodzica" jak spędzić urlop bez wpadek

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 10:00
- Nie ścigajmy się nigdy ze wskazaniami nawigacji. Wykorzystajmy czas na to, żeby w sposób bezpieczny dojechać do celu - ostrzegał w Polskim Radiu Dzieciom gość audycji "Strefa Rodzica" komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i podał wiele praktycznych wskazówek jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem podczas letniego wypoczynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długie życie plotki, czyli po co podkarmiać potwora?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 12:41
- Plotka może służyć do tego, aby dbać o nasz status w grupie. Mechanizm można wykorzystywać uczciwie, to znaczy w celu przekazania informacji o danej osobie, wyrażeniu troski o nią albo sprawdzeniu komu można pomóc, albo w zły sposób: opowiadając o kimś niestworzone historie. Decyzja należy do nas - powiedział dr Piotr Rycielski - pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, gość w audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękna i obowiązkowa, samotna i zestresowana, czyli statystyczna polska dziewczynka 2024 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 09:38
Wyniki raportu dziennikarskiego "Dziewczyński stres" nie napawają optymizmem. Jednak jak zauważyła Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, oprócz statystyki są też wnioski i rekomendacje ekspertów, a to daje nadzieję, że może być lepiej. A o tym jak presja sukcesu może prowadzić do przeciążenia, zamiast wzmocnienia ekspertka opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy są nam potrzebne "Strefy wolne od dzieci"? To grupa dość łatwa do zaatakowania.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 23:20
Zdaniem Agnieszki Krzyżak-Pitury - fundatorki, założycielki i prezeski zarządu Fundacji Rodzic w Mieście "Strefy od dzieci" są tematem rozczarowującym z perspektywy tego co my jako rodzice chcemy przekazać dzieciom. - Jeżeli pokażemy im, że one są gorsze, można je źle traktować i są niemile widziane, to jacy dorośli z nich wyrosną? - zastanawiała się gość Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń