Polskie Radio Dzieciom

Współczesna szkoła. Z czym się zmagamy jako rodzice i jako nauczyciele?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 17:23
- Szkoła to instytucja, która trwa od tysięcy lat. Dziś rodzice chcą jednak mieć w niej swój udział. Wielu rodzicom nie wystarcza bycie w trójce klasowej, chcieliby mieć większy wpływ na działalność placówek edukacyjnych swoich dzieci. Kiedyś było mniej podziałów w szkole - mówił gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Tomasz Ziewiec - dyrektor SP nr 25 w Warszawie. Czy to możliwe?
Mniej religii w szkołach?
Mniej religii w szkołach? Foto: Shutterstock
Dzisiejsza szkoła to miejsce, gdzie ujawniają się nie tylko talenty ale i problemy młodego pokolenia. To żywy organizm, który cały czas dynamicznie pokazuje przed jakimi wyzwaniami staje przyszłe społeczeństwo. Dzisiaj wsparcie ucznia wydaje się tak samo istotne jak sam proces edukacji o czym opowiadał w "Strefie Rodzica" Tomasz Ziewiec - dyrektor SP nr 25 w Warszawie.

Dyrektor Ziębiec, wspominając swoją karierę, zaznaczył, że praca w edukacji jest dla niego nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim pasją. Już od najmłodszych lat interesował się naukami humanistycznymi, co skłoniło go do wyboru polonistyki. Zwracał uwagę na to, jak wiele zmieniło się w polskim systemie edukacji, w tym podejście do uczniów o specjalnych potrzebach. Podkreślił, że współczesna szkoła stawia na indywidualne podejście do ucznia i jest znacznie bardziej zaawansowana w porównaniu do czasów, w których zaczynał swoją karierę.

Gość Polskiego Radia Dzieciom wspomniał także o ewolucji relacji pomiędzy szkołą, uczniami a rodzicami. Zauważa, że współczesnym rodzicom zależy na większym udziale w życiu szkoły, niż to było w przeszłości. Opisuje swoje doświadczenia z czasów dzieciństwa, kiedy jego mama aktywnie uczestniczyła w organizacji szkolnych wydarzeń, podkreślając, jak inne były wtedy relacje między szkołą a rodzicami. Z perspektywy dyrektora ocenił, że obecnie prawo oświatowe wyznacza ramy współpracy rodziców ze szkołą poprzez funkcjonowanie rad rodziców i trójek klasowych.

Rozmowa dotyczyła również początków kariery zawodowej pana Ziewca. Opowiedział Joannie Mokosie-Rykalskiej o tym, że już w szkole podstawowej interesował się humanistyką, co zainspirowało go do pójścia na polonistykę. Z uśmiechem wspomina swoje studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, gdzie miał możliwość uczenia się od wybitnych wykładowców. Gość "Strefy rodzica" podkreślił, jak ważna jest pasja do nauczania, która powinna być naturalnym elementem każdego nauczyciela.

A o tym jak zmieniła się współczesna szkoła, w porównaniu do tej sprzed kilku dekad co teraz liczy się najbardziej w systemie edukacji i z jakimi potrzebami spotykają się obecnie pedagodzy można posłuchać w zapisie całej audycji:
Posłuchaj
47:03 [DAB]Dzieciom (PCM) 14 październik 2024 22_05_31.mp3 W Strefie Rodzica: Tomasz Ziewiec - dyrektor SP nr 25 w Warszawie.

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Mokosa
Goście: Tomasz Ziewiec - dyrektor SP nr 25 w Warszawie.
Data emisji: 14.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Czy bieganie za dzieckiem z talerzem może być skuteczne? Jak nakarmić niejadka?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 10:50
Miała już za sobą przekupstwa, bieganie za dziećmi z talerzem, namawianie na różne sposoby, postanowiła jednak w końcu wyciągnąć wnioski i dokształcić się w tym zakresie. Dziś sama wie już jak rozszerzać dietę niemowlęcą, czy można przekonać maluchy do warzyw i jak sprawić aby chętnie zjadały przygotowane dla nich posiłki. W "Strefie rodzica" gościem Marty Kawalec była Monika Olczak, terapeuta karmienia, która radzi nie tylko z własnego doświadczenia, ale i wyksztalcenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Siła Marzeń" Miłki Raulin

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 23:20
- Siła marzeń to coś, co mnie napędza, ale stoi za nią także układanie ich w plan, a wtedy stają się projektem. Projekty mają zaś to do siebie, że trzeba je zrealizować i są wykonalne. Wtedy to już nie są marzenia - powiedziała Miłka Roulin, która w "Strefie rodzica" opowiedziała o początkach organizacji Festiwalu "Siła marzeń" oraz o tym co napędza ją do działania i pomagania innym. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy są nam potrzebne "Strefy wolne od dzieci"? To grupa dość łatwa do zaatakowania.

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 23:20
Zdaniem Agnieszki Krzyżak-Pitury - fundatorki, założycielki i prezeski zarządu Fundacji Rodzic w Mieście "Strefy od dzieci" są tematem rozczarowującym z perspektywy tego co my jako rodzice chcemy przekazać dzieciom. - Jeżeli pokażemy im, że one są gorsze, można je źle traktować i są niemile widziane, to jacy dorośli z nich wyrosną? - zastanawiała się gość Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolczyki, tipsy, farbowane włosy u dzieci. Ekspert: warto dobrze się zastanowić zanim się na to zgodzimy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 23:20
Przekłuwanie uszu, nakładanie na paznokcie hybrydy czy tatuowanie skóry henną nie zawsze musi bezpieczne dla ciała dziecka. I jak twierdzą dermatolodzy warto się dobrze zastanowić zanim wyrazimy zgodę na takie zabiegi. O ich nieodwracalnych konsekwencjach i nieprzewidywanych działaniach mówiły w "Strefie Rodzica": Dorota Nowicka dermatolog i Magdalena Łyczko, dziennikarka.
rozwiń zwiń