Coraz więcej ludzi dba o swój wzrok, co widać przede wszystkim na ulicach. – Ważna jest jednak świadomość, że okulary rzeczywiście pomagają, a także to, że już nie wstydzimy się ich nosić. Co istotne myślą tak również dzieci, bo coraz częściej w szkołach już nie tylko jedna osoba nosi okulary, ale jest to czasami nawet i połowa klasy i nikt już się z nich nie śmieje – powiedziała dr Marta Bramorska i dodała że wynika to nie tylko z większej świadomość, ale również skutecznej i szybszej diagnozy krótkowzroczności i nadwzroczności.
To co sprzyja krótkowzroczności to zdaniem dr Marty Bramorskiej wielogodzinne korzystanie z telefonów komórkowych i praca przed monitorem komputera, poza tym siedzenie w domu w zamkniętych przestrzeniach, patrzenie na świat oddalony o 3 metry, niewychodzenie z domu na świeże powietrze i światło słoneczne, które hamuje krótkowzroczność. - To są czynniki środowiskowe, które sprawiły, że mamy epidemię krótkowzroczności – wyjaśniła ekspertka.
- Ludzkie oko zbudowane jest z aparatu ochronnego, który jest bardzo ważny. Są to m.in. powieki, gdzie znajdują się gruczoły przyrzęsowe. One produkują takie specjalne wydzieliny, które nasze oko nawilżają, a jeżeli jest ich za mało, to wtedy odczuwamy to w postaci wrażenia suchego oka – powiedziała okulistka i stwierdziła, że spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem powoduje to, że nie mrugamy, a tym samym nie nawilżamy oka i właśnie po takiej ośmiogodzinnej czy dwunastogodzinnej pracy przed komputerem mamy bardzo wysuszone oko.
A to o czym warto pamiętać to w opinii dr Marty Bramorskiej dobre odżywienie, sport, który uprawiamy zwłaszcza na dworze, wysypianie się, czyli higiena snu, no i unikanie używek, takich jak palenia papierosów czy spożywania dużej ilości alkoholu. - Tego nasze oczy nie lubią. A z czynników środowiskowych, które możemy zmienić to przede wszystkim sporadyczne używanie telefonów komórkowych czy różnego rodzaju ekranów - powiedział gość "Strefy Rodzica".
A więcej o tym można posłuchać w zapisie całej audycji:
37:56 [DAB]Dzieciom (PCM) 25 październik 2024 21_05_52.mp3 Marta Bramorska, okulista, była gościem „Strefy Rodzica” w Polskim Radiu Dzieciom
* * *
Audycja:
Strefa rodzica
Prowadzi:
Joanna Ficińska
Goście: Marta Bramorska, okulista
Data emisji: 25.10.2024
Godzina emisji: 21.00
***
Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.
Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!