Polskie Radio Dzieciom

Czas prezentów. "Lepiej kupić mniej, ale coś rozsądnego"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 23:55
- Sprawić udany prezent to jest sztuka. Zrobić taki prezent, który zrobi przyjemność komuś bliskiemu, jest bardzo trudno, bo chciałabym żeby to był taki prezent, który pokazuje "znam cię", "wiem, czego potrzebujesz, co cię ucieszy" - mówiła Edyta Plich, która wraz z Martą Kardaszewską rozmawiały w "Strefie rodzica" o sztuce dawania i otrzymywania prezentów.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: shutterstock / Yuganov Konstantin

Dawanie prezentów bliskim może być skuteczną formą budowania i wzmacniania relacji. Prezenty, szczególnie te przemyślane, są wyrazem uwagi, troski i zrozumienia dla potrzeb czy zainteresowań drugiej osoby. Przez taki gest pokazujemy, że cenimy więź, jaka nas łączy, oraz że angażujemy się emocjonalnie w tę relację. 

Magdalena Kordaszewska zwracał uwagę, że zakup prezentów bywa czasochłonny - To jest do wykonania pewna praca, na którą trzeba mieć czas, do której trzeba mieć dystans. Kupowanie prezentów w ostatniej chwili gubi nas pod wieloma względami, pewnych rzeczy nie kupimy, jak się zabierzemy za to późno - podkreślała.

- Jeżeli chodzi o zabawki, to te najciekawsze często nie są dostępne w sklepie za rogiem czy w dużej galerii (…). Trzeba mieć czas, żeby znaleźć mniejszy, niszowy sklep, obejrzeć jak ta zabawka wygląda, poznać zasady gry, którą chcemy kupić dla rodziny - zaznaczyła i zwracała uwagę, że zabawki powinny posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, co szczególnie istotne jest dla produktów przeznaczonych dla małych dzieci. - Lepiej kupić mniej, można złożyć się na prezent, lepiej kupić coś na spokojnie, szczególnie najmniejszym dzieciom, nie zalewać ich prezentami, kupić coś rozsądnego - apelowała.

Posłuchaj
59:25 2024_12_10 21_00_36_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica Perfun 1.mp3 Rozmowa z Magdaleną Kordaszewską i Edytą Plich cz. 1. (Strefa rodzica)

Prezent może być symbolem wspólnych wspomnień, planów na przyszłość lub po prostu wyrazem wdzięczności. Wybór czegoś, co jest bliskie sercu obdarowanego, wskazuje, że dobrze go znamy i szanujemy jego indywidualność. Taki akt ma szczególne znaczenie, gdy wykracza poza materialny wymiar i niesie za sobą emocjonalną wartość.

Posłuchaj
59:33 2024_12_10 22_00_33_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica Perfun 2.mp3 Rozmowa z Magdaleną Kordaszewską i Edytą Plich cz. 2. (Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotował i prowadził: Marcin Perfuński
Goście: Marta Kordaszewska (zabawkowicz.pl) i Edyta Plich (alternatywnalistalektur.pl)
Data emisji: 10.12.2024
Godzina emisji: 21:00


Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Dziecko i domowe obowiązki. "Brakuje nam rodzicielskiej determinacji"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 23:55
- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matka "wystarczająco dobra". Jak nie złapać się w pułapkę ideału?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 23:55
- W byciu mamą "wystarczająco dobrą" jest także o tym, że to ona sama może być dla siebie dobra. Nie "zbyt dobra", nie taka, która sięgając po doskonałość, szuka perfekcji w każdym calu, ale taka, która nie obciąża siebie nadmiernie, godzi się na to, że może dostać wsparcie, że może go też aktywnie szukać - mówiła w Polskim Radiu 24 psycholożka Katarzyna Wasilewska.
rozwiń zwiń