Polskie Radio Dzieciom

Jak wygląda borsucza nora i po czym można ją poznać? Ciekawostki o borsukach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 17:09
6 października obchodzimy Dzień Borsuka, który powstał w odpowiedzi na nastawienie społeczeństwa względem tych zwierząt. Na temat borsuków powstały bowiem nieprzyjemne stereotypy, a Dzień Borsuka ma przede wszystkim poprawić świadomość ludzi w kwestii życia i funkcjonowania borsuków. Wiele o borsukach wie gość dzisiejszego Poranka na antenie Polskiego Radia Dzieciom, Bartosz Popczyński z warszawskich Lasów Miejskich. Jak zdradził, miał ostatnio bliskie spotkanie z borsukiem, po którym pozostał trwały ślad w postaci rozdartej koszuli. Jak tłumaczy gość Poranka, borsuki mają bardzo ostre zęby i potrafią je mocno zaciskać.  
Borsuk
BorsukFoto: Coatesy/Shutterstock.com

Jeśli na swojej drodze zobaczymy małego borsuka bez rodziców, nie reagujmy pochopnie i nie zabierajmy go samodzielnie z lasu. - Trzeba kierować się rozsądkiem. Jeżeli nie mamy wiedzy, lepiej zadzwonić chociażby do nas i zapytać – mówi Bartosz Popczyński – Często zwierzęta po prostu je zostawiają, ale zostawiają je w dobrej wierze”. Jak tłumaczy gość Poranka, jest to sposób na wychowanie borsuczego dziecka i nauczenie malucha samodzielności. Pamiętajmy, że zwierzęta zabrane z lasu i odchowane w ośrodku nie odnajdą się później w swoim naturalnym środowisku i będą szukać kontaktu z człowiekiem.  

Posłuchaj
48:32 2022_10_06 07_00_04_RadioDzieciom_Borsuki.mp3 Rozmowa z Bartoszem Popczyński z Lasów Państwowych o borsukach. Co lubią jeść borsuki i po czym poznać, że widzimy norę tego właśnie zwierzęcia?

Borsuki to zwierzęta wszystkożerne, jednak są produkty, które jedzą najchętniej. Choć lubią owoce, ich ulubionym pokarmem nie są wbrew pozorom jabłka, a dżdżownice. Żeby się najeść, borsuk musi zjeść około 20 dkg takich dżdżownic. Bardzo chętnie jedzą też śliwki i maliny, szczególnie jesienią, którymi lubią się najeść przed nadejściem zimy. Jedzenie magazynują w swoim brzuszku, więc wszelkie zapasy zjadają od razu. Borsuki zasypiają na zimę, ale wybudzają się, gdy poczują się głodne lub zima nie jest bardzo mocna. Zaznaczmy tutaj, że borsuki nie hibernują, a jedynie zapadają w sen zimowy. 

Borsuki nie przepadają za wysokimi temperaturami, więc w upalne dni zwykle się ukrywają. Dodajmy, że są to zwierzęta nocne, a po zmroku temperatury są zazwyczaj znacznie niższe niż za dnia. Kiedyś mówiło się, że borsuk jest prawdopodobnie kuzynem niedźwiedzia bądź lisa, a w rzeczywistości bliżej mu do kuny czy łasicy, ponieważ pochodzi z rodziny łasicowatych i jest największym przedstawicielem tej rodziny. Jednocześnie wyróżnia się charakterystycznym ubarwieniem. 

Borsucza nora utrzymana jest w jak najlepszym porządku. - Borsuk to jest bardzo czyste, pedantyczne zwierzę, które bardzo dużą wagę przywiązuje do tego, żeby mieć czysto w swoim obejściu i w swojej okolicy – tłumaczy Bartosz Popczyński. - Przed wejściem do tej nory najczęściej nie będzie żadnych liści i resztek jedzenia. On na swoim ganku zamiata – wyjaśnia gość Poranka tłumacząc, że norę borsuka charakteryzuje wysypany przed nią piasek. - Borsuki bardzo często rozbudowują swoje nory – dodaje. W takich borsuczych domach mogą mieszkać ich dziesiątki, a nawet setki.  

Dla miłośników zwierząt i spędzania czasu na łonie natury organizowane są specjalne warsztaty i spacery tematyczne dostosowane do aktualnej pory roku. Aby wziąć w nich udział należy wejść na stronę internetową Lasów Miejskich i znaleźć odpowiedni dla siebie temat. Grupą odbiorców są przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale także osoby dorosłe i seniorzy. Oferta edukacyjna jest bardzo szeroka, a więcej o niej mówił w Poranku na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bartosz Popczyński z warszawskich Lasów Miejskich. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Bartosz Popczyński – Lasy Miejskie – Warszawa
Data emisji: 06.10.2022
Godzina emisji: 8:00.


Czytaj dalej:
Cętki, ciapki i paski. O wzorkach ozdabiających zwierzęta
Jak żyją pszczoły? Ciekawostki o ulach i pszczołach w "Popołudniku" PRD

Audycja Poranek: Wstawaj, szkoda dnia! My budzimy lepiej niż budzik, kogut i wiadro wody!

Poranek to najlepszy czas na odkrywanie jak piękny i ciekawy jest świat. Kiedy inni jeszcze śpią, my nie tracimy czasu. Po cichutku i na paluszkach skradamy się aby sprawdzić jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i czy warto przeprowadzić się na bezludna wyspę. A kiedy świat wreszcie budzi się do życia, mamy już dużo energii i pomysłów na cały dzień!

Zapraszają: Martyna Chuderska (pn-czw.) i Justyna Majchrzak (pt.).

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!



Zobacz także
Czytaj także

Ile kolców mają jeże i czy zapadły już w zimowy sen?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:57
Są największymi ssakami owadożernymi w Polsce. Ich znakiem rozpoznawczym są kolce, które stanowią ochronę przed większymi drapieżnikami. Główne zmysły jeży to węch i słuch. O jeżach w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Róża Pawlicka, warszawska ratowniczka jeży. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak żyją pszczoły? Ciekawostki o ulach i pszczołach w "Popołudniku" PRD

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 15:08
Co to jest ul? Kto w nim mieszka? Zabawa słowem ul. W czwartek 21 kwietnia zaprosiliśmy do słuchania dzisiejszego "Popołudnika". Słuchając audycji dowiedzieliśmy się również co dzieci wiedzą o ulach i pszczołach. Gościem był Tadeusz Dylon - Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, który opowiedział o tym z czego buduje się ul, jak wygląda, z czego się składa i czy zimą też mieszkają w nim pszczoły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cętki, ciapki i paski. O wzorkach ozdabiających zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 13:23
Zwierzaki są bardzo różne. Mogą być małe albo duże. Niektóre są pokryte futerkiem, inne mogą mieć na sobie łuski, a jeszcze inne pióra, jednak to właśnie wzorki są pierwszym, co rzuca nam się w oczy, gdy patrzymy na przeróżne zwierzęta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Zwierząt w PRD: audycje o ptasich śpiewakach i zwierzętach w bajkach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 00:06
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, który dotyczy wszystkich zwierząt na świecie – ssaków, ptaków, gadów, ryb, jak również bezkręgowców, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są narażone na niewłaściwe  traktowanie oraz zagrożonych wyginięciem. W audycjach Polskiego Radia Dzieciom przyglądamy się dziś zwierzętom dookoła nas. Nie zabraknie też zwierzaków-cudaków. Spędź ten dzień słuchając całodobowego PR Dzieciom!
rozwiń zwiń