Polskie Radio Dzieciom

Bajki stare i nowe. Czy pomysł na animację mieli już jaskiniowcy?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 12:52
Historia animacji sięga bardzo odległych czasów. Sama animacja polega na stworzeniu wrażenia ruchu, czyli ożywieniu sylwetek, które znamy z bajek i filmów animowanych. Obrazki, które widzimy na ekranie wydają nam się ruchome, jednak w rzeczywistości pozostają obrazkami.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Chaosamran_Studio

Można powiedzieć, że pomysł na animację mieli już jaskiniowcy. I choć ta idea wymagała dopracowania, nie możemy odmówić jaskiniowcom kreatywności. Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęły pojawiać się kolejne możliwości. Wreszcie powstał kinematograf, dzięki któremu bajki trafiły na ekrany.  Jego poprzednikami były przedmioty wykorzystywane jako zabawki dla dzieci. To właśnie tam możemy doszukiwać się początków animacji. 

Posłuchaj
60:10 2021_11_17 17_59_56_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 17 listopada godz. 18:00

Jak wyglądały pierwsze ruchome obrazki? A jaki tytuł miała pierwsza bajka, którą można było obejrzeć na ekranie?  Jakie są dziedziny animacji? Na te i inne pytania odpowiedzą Lew i Królik. Posłuchajcie też o polskich akcentach w historii animacji i o znanych wytwórniach filmów animowanych.  Nie zabraknie także ulubionych bajek Filipa i Leopolda, zarówno tych starych, jak i nowych.

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 17.11.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak oglądać dzieła sztuki z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:01
Latem mamy więcej czasu na odpoczynek i podróżowanie. To oznacza, że możem udać się np. do muzeów i galerii sztuki zarówno własnym mieście, jak i poza nim. Jednakże taka wycieczka nie musi przybrać jedynie formę edukacyjną. Może być ona interesująca dla każdego członka rodziny, bez względu na wiek, m.in. dzięki kreatywnym warsztatom muzealnym przeznaczonym dla osób młodszych. Co jeszcze możemy zrobić, aby wystawy dzieł sztuki były ciekawe i przyjemne dla każdego? W "Strefie Rodzica" porozmawialiśmy o tym z Grzegorzem Wojturskim i Sławomirem Ortylem z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Agnieszką Basak-Wysotą z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz Aleksandrą Anzel - edukatorką artystyczną z Galerii Sztuki Współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:00
W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co oznacza tytuł audycji "Co w smoku piszczy"?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 15:16
Pewnego dnia przed snem Smok Adaś zaczął się zastanawiać, czy tak jak głosi tytuł audycji, rzeczywiście wydaje on odgłosy piszczenia. Zapytał o to swojego towarzysza Wojtka, który poinformował go, że nazwa ta pochodzi od jednego z powiedzeń. Jakiego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mądrze połączyć naukę z zabawą?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 15:08
Czasami zamiast się uczyć, wolelibyśmy spędzić ten czas na zabawie. Jest to naturalne, zwłaszcza dla dzieci, którym zdarza się bawić na lekcjach lub być rozkojarzonym. Dla dorosłych może stanowić to kłopot, jednak, jak się okazało w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", czas spędzony na bawieniu się, a nawet nauka poprzez zabawę ma swoje zalety, o czym mówił filozof, Wiktor Piotrowski.
rozwiń zwiń