Polskie Radio Dzieciom

Karaiby i ich plemienna ludność

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 14:00
Wsiadamy na okręt, na przykład w porcie Maracaibo w Wenezueli, albo Kingston na Jamajce, którą odwiedziliśmy ostatnio. Podnosimy żagle i ruszamy przez szmaragdowe fale morza Karaibskiego dalej na zachód. Jesteśmy oddzieleni od Oceanu Spokojnego wąskim pasem Ameryki Środkowej i Kanałem Panamskim. Naszym celem będą wyspy Aruba i Curaçao - słynne ze swojej pirackiej przeszłości - w końcu jesteśmy na Karaibach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Karaiby to wyspy będące autonomicznym terytorium Holandii. Językami urzędowymi są holenderski i kreolski. Kreolski to dialekt, używany w tym rejonie. Jest mieszanką portugalskiego hiszpańskiego i języków afrykańskich. Współcześni mieszkańcy to głównie Kreole czyli potomkowie europejskich kolonizatorów i niewolników przywiezionych z Afryki i rdzennych mieszkańców - Indian.
Obie wyspy położone są stosunkowo niedaleko wenezuelskiego wybrzeża i należą do Małych Antyli. 

Posłuchaj
55:13 opowieści 01.08.mp3 Podróż śladem karaibskich żeglarzy (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_01.08.2020.r 

Pierwotnie były zamieszkane przez indiańskie plemię Awaraków. Przez Europejczyków zostały odkryte pod koniec XV wieku podczas  hiszpańskiej wyprawy. Wkrótce obszar przejęli Holendrzy - oni założyli też obecną stolicę wyspy Curaçao - miasto Willemstad, nazywane małym Amsterdamem.

Zatoka nad którą je zbudowano okazała się idealnym miejscem na port tak więc rozkwitł tu szybko przewóz i handel towarami. Bogate okręty pełne cennych towarów i skrzyni z dukatami stały się pokusą dla niejednego żeglarza. Tak rozwinęło się piractwo.

Zapraszamy na niezwykłą podróż śladem karaibskich żeglarzy.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 1.08.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

jo


Zobacz także
Czytaj także

Islandia i niezwykłe wulkany północy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:24
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. To niezwykłe wzniesienia, które rozsiane są po niemal wszystkich kontynentach, archipelagach, morzach i oceanach. Ich wyjątkowość polega przede wszystkim na tym, że dają one naukowcom możliwość choć cząstkowego zbadania najbardziej niedostępnej części kuli ziemskiej czyli jej wnętrza. W audycji tej zawitaliśmy u stóp wulkanów Islandii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to było z rejsem Titanica?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 15:10
Leszek opowiedział Michasiowi jedną z częściej wspominanych morskich historii. Ponad 100 lat temu transatlantyk brytyjskiego towarzystwa okrętowego White Star Line zderzył się z górą lodową i zatonął. Jego katastrofa sprawiła, że zmieniły się zasady bezpieczeństwa morskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jamajka - wyspa drewna i wody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:26
Jamajka, państwo ze stolicą w Kingston, to czarna karaibska wyspa, na której narodził się ruch rastafarian, w szczególny sposób związany z Etiopią. Główną inspiracją tego ruchu, była walka o równouprawnienie dla wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry. Podstawą zaś wiara, że cesarz Hajle Syllasje - słynny władca Etiopii, jest nowym biblijnym Mesjaszem który zjednoczy wszystkich ludzi związanych duchowo z Afryką. To właśnie Etiopia jest dla jamajskich rastafarian ziemią obiecaną i krainą przodków. Zapraszamy na wędrówkę śladem dawnych opowieści ludów Jamajki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gambia – najmniejsze państwo w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 12:00
Wyobraźmy sobie kraj, w którym cały rok panuje lato. Rośliny niemal bez przerwy kwitną i owocują i tylko część tego lata jest deszczowa. Wtedy ulewy są bardzo obfite, ale też i niezwykle ciepłe. Dodatkową zaletą jest to, że w porze deszczowej roślinność jest jeszcze bardziej bujna, zielona i piękna. Czy nie byłoby przyjemnie pomieszkać w takim wspaniałym miejscu? Jednym z takich właśnie rejonów na naszej planecie Ziemi jest Gambia.
rozwiń zwiń