Powieści na antenie

Jak jeż Jerzy został tatą

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 11:30
Jeż Jerzy stoi przed największym jeżowym wyzwaniem, aż się zjeżył...zwierzak został ojcem. Książka w mądry i ciekawy sposób opowiada dzieciom o rodzicielstwie, odpowiedzialności i miłości.
Audio
Jak jeż Jerzy zostaje tatą, cały świat staje na kolczastej głowie
Jak jeż Jerzy zostaje tatą, cały świat staje na kolczastej głowieFoto: Wikipedia/Korona b

Dorota Sumińska w książce "Jak jeż Jerzy został tatą" z wyczuciem odpowiada na szereg pytań, którymi dzieci czasem nas zaskakują. Nasi milusińscy z książki o jeżu Jerzym dowiadują się skąd się biorą dzieci, czym jest miłość rodzicielska czy co kryje się za słowem odpowiedzialność.

"Jak jeż Jerzy został tatą" jest kontynuacja przygód serii "Wierzę w jeże".

Zobacz więcej na temat: dzieci KSIĄŻKA

Czytaj także

"Bajki pełne dobra i miłości"

07.05.2014 15:38
To już trzecia książeczka autorstwa Sylwii Pangsy-Kanii przeznaczona na cel charytatywny. Tym razem cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na Fundusz Dzieci Osieroconych Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.
Bajki pełne dobra i miłości
"Bajki pełne dobra i miłości"Foto: wyd. Ekwita

/

"Miłość i Dobroć nie są bajką, choć możemy je w bajkach znaleźć. To konkret, który pozwala zalepić każdą, nawet najczarniejszą wyrwę, zionącą smutkiem po stracie ukochanych.
Kupując tę książkę, pomagasz ukoić ból tym, którzy cierpią i często nie są w stanie zrozumieć cierpienia, bo przyszło zdecydowanie za wcześnie" - ks. dr Jan Kaczkowski, prezes Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.
Książka "Bajki pełne dobra i miłości" zawiera pięć pięknie opowiedzianych historii z morałem - "Sowa-mądra głowa", "Róża i stokrotka", "Najpiękniejszy skarb na świecie" oraz "Książę".
Bajki są bogato ilustrowane - kolorowe rysunki zostały wykonane przez dzieci.
(materiały promocyjne, ekwita.p, hospitium.org, kk)

Czytaj także

Literatura dziecięca. Zacząć od najlepszej strony...

31.05.2014 20:25
Z okazji Dani Dziecka w "Strefie Literatury" przyjrzeliśmy się nieco bliżej propozycji rynku wydawniczego dla najmłodszych czytelników.
Warto zachęcać dzieci do czytania książek od najmłodszych lat
Warto zachęcać dzieci do czytania książek od najmłodszych latFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
55'39 Literatura dziecięca. Zacząć od najlepszej strony... (Strefa Literatury/Dwójka)
więcej

Razem z prezes Polskiej Sekcji IBBY Marią Kulik, redaktor naczelną czasopisma "Ryms" Martą Lipczyńska-Gil oraz literaturoznawczynią Anną Czernow zastanawialiśmy się, jak rozpoznać dobrą literaturę dla dzieci i gdzie jej szukać. Prześledziliśmy także, jak radzą sobie najlepsze książki na księgarskich półkach - czy są kupowane, czy można je znaleźć w bibliotekach, czy dzieci je lubią? I jak sprawić, żeby je poznały i polubiły? Może uwspółcześniając listę szkolnych lektur? Dyskusję o tej bardzo ważnej części literatury, od której kolejne pokolenie rozpoczyna swoją czytelniczą przygodę, poprowadziła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

mm

Zobacz więcej na temat: dzieci KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

"Tam, gdzie żyją dzikie stwory" – książka dla dzieci, która była skandalem

10.06.2014 16:00
– Dziś należy do żelaznej klasyki amerykańskiej literatury dziecięcej, na początku jednak próbowano jej zakazać, nie dopuszczano do bibliotek dla najmłodszych. Łamała tabu, pokazując matkę, która wpada w złość – mówiła w Dwójce pisarka Agnieszka Graff o słynnej książce Maurice'a Sendaka.
Okładka książki Tam, gdzie żyją dzikie stwory
Okładka książki "Tam, gdzie żyją dzikie stwory"Foto: materiały promocyjne wydawnictwa Dwie Siostry
Posłuchaj
24'42 Agnieszka Graff, Anna Czernow i Monika Obuchow opowiadają o książce Maurice'a Sendaka "Tam, gdzie żyją dzikie stwory" (Notatnik Dwójki)
więcej

– Każdy psycholog dziecięcy powie nam, że centralnym napięciem dzieciństwa jest to, że matka jest podwójna – tłumaczyła w "Notatniku Dwójki" Agnieszka Graff, amerykanistka, autorka książki "Matka feministka”. – Dziecko musi się uporać z tym, że mama czasem jest gniewna, a czasem dobra. Książka "Tam, gdzie żyją dzikie stwory" pozwala tę myśl oswoić – dodała.

Na treść dzieła światło rzuca także kryjąca się za nim prawda biograficzna. Matka Maurice’a Sendaka była lekko niezrównoważona psychicznie. – Często wpadała w szał – powiedziała pisarka. – Pisarz wspomina swoje dzieciństwo jako pasmo lęków i sytuacji, które dziś nazywamy przemocowymi. Wtedy raczej powiedziałoby się, że był krótko trzymany. Maurice bał się zarówno ojca, jak i matki, ukrywał się przed nimi. Myślę, że dziś atmosfera wokół dzieciństwa jest sympatyczniejsza. Lęki dziecięce jednak pozostały. Wydanie tej książki jest więc bardzo ważnym wkładem do polskiej biblioteczki dziecięcej – oceniła.

– Maurice Sendak powiedział kiedyś, że dzieciństwo to specyficzny stan, kiedy trzeba cały czas walczyć z bólem, agresją, lękiem, samotnością, a poszukuje się radości – dodała Anna Czernow, krytyczka literacka, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży. – Zdaniem Sendaka cudem jest to, że dzieciom udaje się to robić i dorastać mimo wszystkich przeszkód – mówiła.

Gdy minęła początkowa niechęć wobec utworu, stał się on jedną z najsłynniejszych książek obrazkowych XX w. Dziś jest dziełem kultowym także dla dorosłych. – Nie ma chyba drugiej takiej książki w literaturze dziecięcej, wokół której narósłby taki duży świat równoległy – opowiadała Monika Obuchow, autorka bloga znak-zorro-zo.blogspot.com poświęconego książkom dla dzieci. – Wszystko to, czego nie powiedział Sendak w książce, ludzie próbują opowiedzieć poprzez rysunek, film, muzykę. To planeta, wokół której krążą przeróżne twórcze satelity. Ludzie się tego nie wstydzą i potrafią eksploatować ten wątek przez całe swoje twórcze życie – dodała.

Książka Maurice'a Sendaka ukazuje się w Polsce pięćdziesiąt lat po amerykańskiej premierze nakładem wydawnictwa Dwie Siostry. Od 1963 roku, gdy wyszło pierwsze wydanie, na całym świecie sprzedano ponad 19 milionów egzemplarzy tej historii. W 2009 roku powstała jej filmowa adaptacja w reż. Spike'a Jonze'a.

Więcej o fenomenie tej książki oraz jej wpływie na twórczość dla dzieci i kulturę dziecięcą na Zachodzie - w nagraniu audycji przygotowanej przez Aldonę Łaniewską-Wołłk.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: dzieci KSIĄŻKA literatura