Powieści na antenie

"Opór"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 09:30
W cyklu "To się czyta" wróciliśmy do drugiego tomu powieści Józefa Hena z cyklu "Teatr Heroda". Tym razem sięgnęliśmy po tom drugi, noszący tytuł "Opór". Wybrane fragmenty na antenie Dwójki czytał Michał Klawiter.
Wybrane fragmenty Oporu Józefa Hena na antenie Dwójki czyta Michał Klawiter
Wybrane fragmenty "Oporu" Józefa Hena na antenie Dwójki czyta Michał KlawiterFoto: PR2/Piotr Podlewski

Przypomnijmy, że w sierpniu czytaliśmy część pierwszą, zatytułowaną "Przed wielką pauzą".

Akcja drugiego tomu "Opór" dzieje się w Warszawie w 1939 roku. Jej bohaterem jest nastoletni Bożek, który obserwuje świat i ludzi, którzy żyją w ciągłym niepokoju i strachu. Wakacje się kończą i nastaje wrzesień. Mieszkańcy gwarnej kamienicy przy Nalewkach widzą nadlatujące samoloty, a dyżurni na dachach obserwują niebo, informując o niebezpieczeństwie.

Powstaje komitet mieszkańców. W domu nie ma wody, a po chleb trzeba stać w długich kolejkach. Co będzie dalej, czy alianci nam pomogą – Francja, Anglia i inni… Nadzieja powoli gaśnie, a pierwsze oddziały niemieckie wchodzą do miasta. Co będzie dalej, jak przyjdzie nam żyć? Starsi mówią jedno, młodzi drugie… Co lepsze? Opór czy pogodzenie?


Posłuchaj
10:21 Dwójka to się czyta 14.10.2024.mp3 Józef Hen "Opór", czyta Michał Klawiter - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

10:31 Dwójka to się czyta 15.10.2024.mp3 Józef Hen "Opór", czyta Michał Klawiter - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

10:27 To się czyta 2024_10_16-09-32-45.mp3 Józef Hen "Opór", czyta Michał Klawiter - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

10:22 _PR2 (mp3) 2024_10_17-09-32-48.mp3 Józef Hen "Opór", czyta Michał Klawiter - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

10:13 To się czyta 2024_10_18-09-31-42.mp3 Józef Hen "Opór", czyta Michał Klawiter - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MG, a jej fragmenty czytał Michał Klawiter.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 14-18.10.2024

Godz. emisji: 9.30

am/wmkor/pg

Czytaj także

Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać [POSŁUCHAJ]

09.11.2023 10:00
- Czuję się normalnie jak na stulatka, także dzięki moim dzieciom. Mieszka ze mną syn, córka mnie często odwiedza i dotrzymuje towarzystwa w razie potrzeby. Najbardziej lubię czytać. Siebie muszę, jeśli przygotowuję jakieś nowe wydanie i trzeba coś zmienić lub skreślić - mówił w Dwójce Józef Hen w dniu swych setnych urodzin. 
Józef Hen. Rozdanie Nagród Norwida 2021, Warszawa, 24.09.2021
Józef Hen. Rozdanie Nagród Norwida 2021, Warszawa, 24.09.2021Foto: Andrzej Hulimka / Forum
Posłuchaj
52'15 Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej
  • Dwójka obchodzi setną rocznicę urodzin wybitnego polskiego pisarza, scenarzysty i dramatopisarza Józefa Hena, która przypadła w środę 8 listopada.
  • Uroczyste spotkanie z pisarzem odbyło się w specjalnym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą".
  • W audycji wysłuchaliśmy również opowieści o nim - bliskich, przyjaciół i badaczy jego twórczości. Gośćmi Katarzyny Hagmajer-Kwiatek byli Maciej Hen, Krystyna Schmeruk, Remigiusz Grzela, prof. Bartosz Kwieciński, Adam Wyżyński i prof. Barbara Giza.

Józef Hen skończył 100 lat

Józef Hen - prozaik, eseista, diarysta, dramaturg, filmowiec, scenarzysta i reżyser - skończył 100 lat. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek złożyła jubilatowi najserdeczniejsze życzenia urodzinowe, również w imieniu słuchaczy Dwójki. - Czuję się normalnie jak na stulatka, także dzięki moim dzieciom. Mieszka ze mną syn, córka mnie często odwiedza i dotrzymuje towarzystwa w razie potrzeby. Najbardziej lubię czytać. Siebie muszę, jeśli przygotowuję jakieś nowe wydanie i trzeba coś zmienić lub skreślić - mówił gość Dwójki.

To ma być dobra proza

Krótko opisał ideę swego pisarstwa. - Myślę o tym, że to ma być dobra proza. Ja ją czuję, piszę i ją przeżywam - robię to w sposób naturalny. Chcę, aby odczuł to również mój czytelnik, którym jestem ja sam - stwierdził Józef Hen.

Posłuchaj
52:15 2023_11_08 17_02_10_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Józef Hen w dniu swych setnych urodzin: najbardziej lubię czytać (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Dużo chciałoby się jeszcze przeczytać

Dodał, że największy mistrz prozy Anton Czechow zawsze przy wznowieniu książki coś wykreślał, dopisywał. - Martwił się, że napisał komedię, a ludzie przyjmują to jak dramat, np. "Wujaszek Wania" i "Wiśniowy sad". Jestem zajęty, mam niewiele czasu przed sobą, a dużo chciałoby się jeszcze przeczytać. Bardzo chętnie czytam Szekspira. Jerzy Hoffman namówił mnie do współpracy przy "Starej baśni". Widział to przez Makbeta, zrobiłem to. Potem skreślił wszystko, co było z "Makbeta", ale nie mogłem się już wycofać - wspominał pisarz na antenie Dwójki.

Normalne życie człowieka, który już swoje zrobił

Maciej Hen podkreślił, że Józef Hen spędza większość czasu sam lub przy telefonie. - Czasami ogląda telewizję, ja mu podaję posiłki, pomagam mu się ogolić. Znajomi przychodzą rzadko, ale często dzwonią. To normalne życie człowieka, który już swoje zrobił, teraz przeprowadza rekapitulację tego wszystkiego. Dużo czyta, ma takie książki, które nagle go wciągają. Zazwyczaj nie jest to beletrystyka, lecz jakaś dobrze napisana eseistyka. Stale czyta Boya-Żeleńskiego i ciągle coś nowego u niego odkrywa - opowiadał. 

Czytaj też:

Mędrzec o spojrzeniu młodego chłopaka

Remigiusz Grzela przyznał, że całe życie czyta książki Józefa Hena. - Wracałem też do niego przez lata swej pracy dziennikarskiej, pierwsze spotkanie to był wywiad. Czasami, kiedy robiłem dokumentację do swoich książek, to szedłem do pana Józefa po radę, czegoś się dowiedzieć. Wiele osób znał bardzo dobrze, ma wspaniałą pamięć i do dziś błyskotliwy intelekt, nakreślał bogate tło. Wielokrotnie prowadziłem z nim różne spotkania autorskie, to zawsze była duża przyjemność. Naprzeciwko siebie widziałem chłopaka, a to mnie wzrusza. Spotykając bardzo dojrzałego człowieka, mędrca, patrzyłem w rozognione oczy chłopaka - wspominał rozmówca Katarzyny Hagmajer-Kwiatek.

"Stulecie Józefa Hena" to emitowane przez cały dzień 8 listopada fragmenty wypowiedzi jubilata odnoszące się w swojej nazwie nie tylko do samego wyjątkowego jubileuszu

Fragmenty książki Józefa Hena pt. "Mój przyjaciel król" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza

Przez cały tydzień o godzinie 11.00 w audycji "To się czyta" przypominamy fragmenty książki Józefa Hena pt. "Mój przyjaciel król" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Maciej Hen (pisarz, syn Józefa Hena), Krystyna Schmeruk (przyjaciółka Józefa Hena), Remigiusz Grzela (dziennikarz, pisarz i dramaturg), prof. Bartosz Kwieciński (historyk kina z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Adam Wyżyński (filmoznawca, kierownik Biblioteki Naukowej Filmoteki Narodowej, reżyser filmu "Hen i wojna") i prof. Barbara Giza (filmoznawczyni, pracownik naukowy Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, współautorka filmu "Hen i wojna")

Data emisji: 8.11.2023

Godzina emisji: 17.00

mo

Czytaj także

Józef Hen skończył sto lat. Pisarz w Jedynce: miałem dość dramatyczną młodość

09.11.2023 12:35
Józef Hen to znakomity pisarz i scenarzysta. Jest autorem takich książek, jak m.in. "Nowolipie", "Nikt nie woła", "Mój przyjaciel król" i "Nie boję się bezsennych nocy". - Szczęście polega na tym, żeby natrafić na dobrych ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. W środę, 8 listopada, obchodził setne urodziny, a w najnowszej rozmowie z Magdą Mikołajczuk dzieli się swoimi jubileuszowymi wspomnieniami.
Józef Hen, znany pisarz i scenarzysta 8 listopada br. skończył 100 lat
Józef Hen, znany pisarz i scenarzysta 8 listopada br. skończył 100 latFoto: PAP/Piotr Nowak
Posłuchaj
27'27 Józef Hen skończył sto lat. Pisarz w Jedynce: miałem dość dramatyczną młodość (Program 1/Moje książki)
więcej
  • Józef Hen ukończył prywatne żydowskie Gimnazjum Męskie im. Magnusa Kryńskiego. Podczas obrony Warszawy przebywał na Nowolipiu.
  • W listopadzie 1939 roku opuścił miasto i przedostał się do Białegostoku. Wojnę spędził w Związku Radzieckim. Pracował przy budowie szosy Lwów - Kijów, a potem trafił do Samarkandy w Uzbekistanie.
  • Jest nie tylko pisarzem, ale również autorem scenariuszy do filmów i seriali, m.in. "Prawo i pięść" czy "Królewskie sny".
  • W środę, 8 listopada, Józef Hen skończył sto lat.

Józef Hen urodził się w żydowskiej rodzinie 8 listopada 1923 roku w Warszawie. W czasie wojny stracił ojca, brata i jedną z sióstr. Sam czas wojenny spędził w trudnych warunkach w Związku Radzieckim.

- Miałem dosyć dramatyczną młodość. Myślę o czasie po wrześniu 1939 roku. Kiedy już byłem w Batalionie Pracy, przyszedłem któregoś dnia podczas wojny do ambulatorium i mówię, że chyba mam tyfus, bo mam czerwone plamy przed oczyma. Ona odpowiedziała, że to z głodu - opowiada.

Gość Jedynki jest zdania, że "szczęście polega na tym, żeby natrafić na dobrych ludzi". Czy często natrafia na takich w swoim życiu? - Ludzie są jak ludzie. Są i dobrzy, i źli. Co prawda niektórzy wolą być źli - zauważa.

Posłuchaj
27:27 2023_11_08 23_09_16_PR1_Moje_książki.mp3 Józef Hen skończył sto lat. Pisarz w Jedynce: miałem dość dramatyczną młodość (Program 1/Moje książki)

 

Debiut u Janusza Korczaka

Józef Hen debiutował w piśmie założonym przez Janusza Korczaka o młodzieńczych miłościach. - To był jego pomysł, że będzie pismo nie dla dzieci, tylko robione przez dzieci. Artykuliki tych dzieci i jakieś zwierzenia nazywało się m.in. "Co u nas słychać?" - wspomina.

- Debiutowałem tam, ale były tam takie talenty… Uwielbiałem tych stałych już 14-letnich, 16-letnich, z których większość zginęła - mówi Józef Hen, który miał wtedy około 10 lat.

Nauka w szkole w Dąbrowicy

W czasie II wojny światowej, na terenie zajętym przez Związek Radziecki, Józef Hen początkowo mieszkał pod Lwowem przy swojej siostrze Mirce, pracując przy budowie magistrali Kijów - Lwów. Później, żeby uzyskać meldunek i uniknąć zsyłki, zapisał się do ukraińskiej sowieckiej szkoły pedagogicznej w Dąbrowicy.

- Dąbrowica to była własność Platerów, a w ich pałacu była szkoła pedagogiczna należąca do Republiki Ukraińskiej, tej radzieckiej. Trzeba było mieć piątki, żeby dostać stypendium w wysokości 65 rubli. Pamiętam, że 60 kosztowała stołówka, a 5 rubli miałem na wydatki. Ta szkoła nauczyła mnie wiele. Dowiedziałem się kilka lat po wojnie, że najpiękniejsza dziewczyna w mojej klasie kochała się we mnie (…). To było bardzo niespodziewane, bo w niej kochali się różni chłopcy i dostawali kosza. Ja się kochałem w dziewczynie, która była w Warszawie. Gina Rachman była przepiękna. Wiedziała o tym - zdradza Józef Hen.

Na urodziny zaprosiłby Ksawerego Pruszyńskiego. Dlaczego?

Kogo Józef Hen zaprosiłby - z nieżyjących osób - na swoje przyjęcie z okazji setnych urodzin? Odpowiadając na to pytanie, powraca do swojego debiutu literackiego w 1947 roku, kiedy dzięki zachęcie ze strony Ksawerego Pruszyńskiego wydano książkę pt. "Kijów Taszkient Berlin". Działo się to wtedy, gdy początkujący pisarz pracował w piśmie "Żołnierz Polski".

- Z gabinetu wyszedł naczelny i powiedział: "Pan Pruszyński chciałby pana poznać". Wchodzę, a on przedstawia się. Mówi: "Gratuluję panu świetnego tekstu »Kijów, Taszkient, Berlin«. Musi pan z tego zrobić książkę". To było dziewięć odcinków. Zapytałem, czy napisałby przedmowę. Odpowiedział, że z miłą chęcią - wspomina Józef Hen.

Ksawery Pruszyński, tak jak obiecał, napisał przemowę do książki Józefa Hena.

Zobacz też: 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Józef Hen (pisarz, scenarzysta)

Data emisji: 9.11.2023

Godzina emisji: 23.10

DS

Czytaj także

"Poczytnik". Twórczość Józefa Hena

13.11.2023 13:25
8 listopada Józef Hen kończy 100 lat. Wybitny pisarz, publicysta i reportażysta, dramaturg, scenarzysta i reżyser jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich twórców. 
Józef Hen w 2001 roku
Józef Hen w 2001 rokuFoto: Forum/Michał Sadowski
Posłuchaj
23'28 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń o twórczości Józefa Hena (Polskie Radio 24 / Poczytnik)
więcej

Józef Hen to znakomity pisarz i scenarzysta. Urodził się w żydowskiej rodzinie 8 listopada 1923 roku w Warszawie. W czasie wojny stracił ojca, brata i jedną z sióstr. Sam czas wojenny spędził w trudnych warunkach w Związku Radzieckim.

Literacką sławę zyskał takimi dziełami, jak powieść "Nikt nie woła", beletryzowane biografie "Ja, Michał z Montaigne", "Błazen - wielki mąż" i "Mój przyjaciel król", a także eseistyczną książką "Nie boję się bezsennych nocy" i wspomnieniowym "Nowolipiu".

Posłuchaj

23:28 PR24 2023_11_12-22-05-44.mp3 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń o twórczości Józefa Hena (Polskie Radio 24 / Poczytnik)

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: 

Data emisji: 12.11.2023

Godzina: 22:06

PR24/ka