Nauka

Szansa dla młodych zdolnych! Trwa rekrutacja

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 16:00
Rusza piąta edycja programu stypendialnego "Marzenie o Nauce" Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego (EFC).
Szansa dla młodych zdolnych Trwa rekrutacja
Foto: Glow Images/East News

O 80 nowych stypendiów ubiegać się będą najzdolniejsi gimnazjaliści z terenów wiejskich, którzy marzą o nauce w najlepszych liceach w kraju. Jeśli znasz taką osobę, przekaż koniecznie informacje o rekrutacji – możesz odmienić jej przyszłość!!!

Program "Marzenie o Nauce" EFC skierowany jest do zdolnej, niezamożnej młodzieży gimnazjalnej z terenów wiejskich. Celem Fundacji jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów. EFC dba o wszechstronny rozwój Stypendystów. Oprócz zapewnienia wszystkiego, co potrzebne do nauki w najlepszych liceach w kraju (zakwaterowanie, wyżywienie, pomoce naukowe, nauka języków obcych, etc.) EFC pomaga rozwijać pasje oraz uczy twórczego myślenia. W ramach opieki Stypendyści biorą udział w warsztatach oraz letnich i zimowych wyjazdach. Młodzież objęta jest pomocą profesjonalnego opiekuna oraz psychologa.- Fundacja EFC kładzie duży nacisk na rozwój osobowościowy Stypendystów. Dzięki temu Stypendyści są bardziej świadomi swojego potencjału i możliwości, są bardziej pewni siebie oraz zmotywowani do nieustannego rozwoju. Większość naszych podopiecznych już wspomina o chęci kontynuacji nauki na najlepszych uniwersytetach w kraju i zagranicą, mają śmiałe plany i to jest piękne – podkreśla Joanna Bochniarz, Prezes Fundacji EFC.

Zdobywaj wiedzę słuchając Polskiego Radia>>>

Licea, do których uczęszczają Stypendyści to najlepsze szkoły w Polsce. W rankingu najlepszych liceów w kraju opublikowanym przez miesięcznik "Perspektywy", w pierwszej dziesiątce znalazło się 8 szkół, z którymi współpracuje EFC.

 

Zdjęcie
Zdjęcie wykonała Natalia Włodarczyk - Stypendystka Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego (EFC).

 

Stypendystami programu "Marzenie o Nauce" mogą zostać uczniowie klas trzecich gimnazjum, którzy przejdą pozytywnie dwie fazy rekrutacji oraz zostaną przyjęci do liceum wskazanego przez EFC (lista liceów znajduje się TUTAJ ). Warunkiem ubiegania się o stypendium jest ukończenie pierwszego semestru nauki ze średnią ocen min. 4,75 bądź osiągnięcie tytułu finalisty lub laureata olimpiad kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Dodatkowym kryterium jest średni dochód na osobę w rodzinie, nieprzekraczający 840 zł netto miesięcznie.

W pierwszym etapie rekrutacji kandydaci powinni wypełnić i wysłać do 31 marca br. formularz zgłoszeniowy na stronie www.efc.edu.pl . 9 kwietnia ogłoszone zostaną wyniki pierwszej fazy naboru. W ramach drugiego etapu kandydat odbywa rozmowę kwalifikacyjną z regionalnym koordynatorem EFC, a także musi dostać się do wskazanego przez Fundację liceum. Ostateczną decyzję o przyznaniu Stypendium podejmuje niezależna Komisja. Lista nowych Stypendystów znana będzie na początku lipca br.

Partnerem EFC jest Fundacja PZU. W ramach współpracy Fundacja PZU, zgodnie ze swoim hasłem "Pomagamy pomagać", ufundowała stypendia dla dwunastu licealistów.

Obecnie pod opieką Fundacji znajduje się już 240 uzdolnionych licealistów.

***

Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC została utworzona w lipcu 2009 roku przez Andrzeja Czerneckiego, syna Patrona Fundacji – prof. Romana Czerneckiego. Fundację powołano z myślą o dalszej realizacji szczytnych celów Patrona, który w okresie okupacji prowadził tajne nauczanie w Słupi Jędrzejowskiej (woj. świętokrzyskie) i okolicach. Misją Fundacji EFC jest wspomaganie rozwoju edukacyjnego zdolnej młodzieży pochodzącej z terenów wiejskich, szczególnie tej niezamożnej, a co za tym idzie - danie szansy na lepszy start kariery. Obecnie Fundacja EFC prowadzi dwa programy stypendialne: "Marzenie o Nauce" skierowany do młodzieży pragnącej się uczyć w najlepszych liceach w Polsce, oraz program "Wymarzone Studia" adresowany do Stypendystów EFC, myślących o nauce na najbardziej prestiżowych uczelniach wyższych.

Zajrzyj także na oficjalny kanał YouTube Polskiego Radia

/

 

Czytaj także

Prof. Iglicka-Okólska: trudna sytuacja młodych... a będzie gorzej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 16:15
Prof. Krystyna Iglicka - Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego powiedziała, że bezrobocie wśród młodych ludzi do 35. roku życia wynosi około 30 procent, ale wśród absolwentów wyższych uczelni wynosi już tylko 10 procent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie gimnazja w światowej czołówce. "To fenomen"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 15:00
Tak przynajmniej wskazują wyniki badania Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów koordynowanego przez OECD (PISA). Czy te wyniki należy oceniać w kategoriach sukcesu naszego systemu edukacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politechnika Wrocławska będzie uczyć nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 10:30
Masz talent do przedmiotów ścisłych i marzy ci się nauka w szkole bez dzwonków? W lutym przyszłego roku rusza nabór do Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. To będzie zupełnie nowa jakość w systemie polskiej edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:00
Wbrew powszechnej opinii polscy gimnazjaliści okazali się być jednymi z najlepszych w przeprowadzanym na całym świecie teście wiedzy 15-latków. Tylko czy to na pewno dowód na to, że polepszyła się jakość naszej edukacji?
rozwiń zwiń