Nauka

Trwa pogrzeb Ryszarda III

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 19:00
W Leicester w środkowej Anglii rozpoczęły się 5-dniowe uroczystości pogrzebowe króla Ryszarda III. Po prawie 530 latach od jego śmierci, trumna ze szczątkami króla ruszyła w kondukcie przez miasto, gdzie trzy lata temu odnaleziono jego szkielet pod parkingiem.
Audio
  • Wlk. Brytania: Pogrzeb Ryszarda III po 500 latach - IAR/Grzegorz Drymer/Londyn
Ryszard III
Ryszard IIIFoto: Wikipedia/Dcoetzee

Wieczorem trafił do miejscowej katedry.

Uroczystość rozpoczęło troje odległych potomków Ryszarda III, którzy położyli na trumnie białe róże - symbol linii Yorków dynastii Plantagenetów, pokonanej w 1485 roku przez rebeliantów Henryka Tudora. Król Ryszard III padł na polu bitwy pod Bosworth, gdzie - jeśli wierzyć Szekspirowi - uchodząc przed pogonią gotów był ofiarować "królestwo za konia". Trasa konduktu wiedzie zresztą nieopodal miejsca, gdzie przypuszczalnie poległ król.

Mimo że jest to pogrzeb monarchy, królową Elżbietę II reprezentować będą jedynie dalecy krewni. Tytuł do tronu obecnej dynastii wywodzi się bowiem nie od Ryszarda III, lecz wprost od uzurpacji Henryka VII Tudora, zwycięzcy pod Bosworth.

Jakby dla podkreślenia jak ważnego rozdroża w historii Anglii dotyczy dzisiejsza uroczystość, otworzył ją wiersz Roberta Frosta "Droga nie wybrana":

"Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie rano
Dwie drogi: pojechałem tą mniej uczęszczaną -
Reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem".

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA HISTORIA Anglia
Czytaj także

Wikingowie obudzili i postawili na nogi Europę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 04:06
- Skandynawowie w VIII wieku zaczęli podążać we wszystkich kierunkach świata, a ich aktywność obudziła i postawiła Europę na nogi - mówi prof. Przemysław Urbańczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy jako pierwsi zrekonstruowali miasto w wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 12:57
- Odtworzyliśmy miasto sprzed stu lat. Czterdzieści unikatowych budynków na rynku i czterysta okalających rynek - mówi Adam Bral, współtwórca rekonstrukcji przedwojennego Arnswalde w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości).
rozwiń zwiń