Nauka

Króliki pomogą wyjaśnić, dlaczego wyginęli neandertalczycy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 22:22
W przeciwieństwie do naszych przodków, neandertalczycy nie polowali na króliki. To tylko pozornie mało ważna informacja. W rzeczywistości może wyjaśnić, dlaczego my przetrwaliśmy, a nasi kuzyni - wyginęli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Jak informują naukowcy na łamach „Journal of Human Evolution”, na iberyjskich stanowiskach zajmowanych kiedyś przez neandertalczyków kości królików jest stosunkowo mało w porównaniu ze stanowiskami zajmowanymi przez wczesnych ludzi.

Neandertalczycy to najbliżsi krewniacy człowieka. Wymarli około 30 tys. lat temu, jak dotąd nie wiadomo dlaczego. Byli inteligentni, wytwarzali narzędzia, być może posługiwali się mową. Na pewno krzyżowali się z naszym gatunkiem.

Jak wyjaśnia współautor najnowszych badań, John Stewart z Bournemouth University, króliki powszechnie występowały na Półwyspie Iberyjskim. Stosunkowo łatwo je było schwytać, więc stanowiły jeden z ważnych elementów diety Homo sapiens - ale nie neandertalczyków.

Ci ostatni polowali głównie na wielką zwierzynę. Być może, w miarę ocieplania się klimatu, nie potrafili przestawić się na mniejsze zwierzęta.- Jeśli neandertalczycy byli uzależnieni od wielkich ssaków, zniknięcie tych ostatnich mogło doprowadzić do wymarcia pierwszych - mówi dr Stewart.

(ew/PAP/DailyMail)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Nowy gatunek praczłowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 13:00
Archeolodzy odkryli w Afryce nowy gatunek praczłowieka. Szczątki znalezione w Etiopii mają ponad trzy miliony lat, piszą odkrywcy w prestiżowym tygodniku „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulisy niezwykłego odkrycia archeologicznego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 12:00
Gościem "Naukowej bazy danych" będzie egiptolog, prof. Karol Myśliwiec, który opowie w radiowej Jedynce o sukcesie Polaków.
rozwiń zwiń