Nauka

Nature: świat powinien zrozumieć ludzi z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 21:00
Świat powinien rozumieć i akceptować ludzi z autyzmem - twierdzi w tygodniku „Nature” amerykański ekspert i autor książki „Neuroplemiona”, Steve Silberman.
Audio
  • Nature: świat powinien zrozumieć ludzi z autyzmem - IAR, Rafał Motriuk
Nature: świat powinien zrozumieć ludzi z autyzmem
Foto: Glow Images/East News

Jego zdaniem ci, którzy myślą inaczej, mogą być cenni dla społeczeństwa.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które dotyka jednego człowieka na stu. Wielu z nich ma przeciętną lub ponadprzeciętną inteligencję i uwielbia porządek, procedury i szczegóły. To potencjalnie bardzo cenne dla pracodawców - argumentuje Silberman w rozmowie z „Nature”. - Ci ludzie - powiedział - nie są czarujący, nie mają dobrego kontaktu z innymi. Ale są zatrudniani, bo są świetni w tym, co robią, są nieprawdopodobnie skupieni.

Korporacje takie jak Microsoft czy SAP już mają specjalne programy zatrudniania ludzi z autyzmem. W swojej książce Silberman przypomina postać osiemnastowiecznego, autystycznego naukowca Henry’ego Cavendisha, który przez 25 lat chodził po Londynie w nocy, zawsze środkiem drogi, by unikać kontaktów z innymi ludźmi. Ale to Cavendish odkrył wodór i skład chemiczny wody; obliczył także gęstość Ziemi.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia autyzm
Czytaj także

Kreatywność może mieć związek z chorobą psychiczną

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 12:45
Niektóre zaburzenia psychiczne mogą być korzystne dla rozwoju geniuszu i kreatywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Science: eksperymenty psychologiczne mało wiarygodne

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 15:00
Wyniki eksperymentów psychologicznych są w większości przypadków mało wiarygodne. Tak sugeruje grupa międzynarodowych naukowców na łamach prestiżowego tygodnika „Science”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budowanie przez dezintegrację. Filozofia Dąbrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 03:20
- Kazimierz Dąbrowski twierdził, że udawanie, iż nie mamy wątpliwości i problemów nie jest zdrowiem psychicznym. Rozwój jest możliwy przez dezintegrację - mówi prof. Zofia Rosińska.
rozwiń zwiń