Nauka

900-letnia księga z Wawelu przeszła konserwację

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 14:00
Podczas prezentacji odrestaurowanych ksiąg metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że "ratowanie takich obiektów to nasz obowiązek, by w dobrym stanie mogły zostać przekazane kolejnym pokoleniom".
Wzgórze Wawelskie w Krakowie
Wzgórze Wawelskie w KrakowieFoto: Pixabay/DzidekLasek

Mający ponad 900 lat „Benedykcjonał”, przechowywany w Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu, przeszedł konserwację. W księdze znajduje się spis błogosławieństw biskupich ułożonych w porządku roku liturgicznego.

Księga powstała w XI w. w Niemczech. Najprawdopodobniej była przeznaczona dla opactwa Benedyktynów w Dijon. W jaki sposób trafiła na Wawel, nie wiadomo.

202 pergaminowe karty zostały zapisane przez jednego autora, który do tekstu użył czarnego atramentu, a do wykonania inicjałów z motywami roślinnymi i zwierzęcymi czerwonego. "Benedykcjonał" jest jednym z trzech, które zostały wymienione w inwentarzu katedry na Wawelu sporządzonym w roku 1110.

Jak podkreśliła prowadząca konserwację Ewa Pietrzak, "Benedykcjonał" jest wyjątkowy, bo zachowała się oryginalna, rzadko spotykana "karolińska" oprawa księgi. - W tamtych czasach bardzo ważna była budowa księgi i jej wytrzymałość – zaznaczyła. - Praca przy tym obiekcie wymagała zwrócenia uwagi na wszystkie te oryginalne elementy, które dotrwały do naszych czasów, żeby nic z nich nie uronić i by ingerencja konserwatora nie drażniła oczu odbiorców – dodała.

(ew/PAP)

Czytaj także

Zaginione rękopisy wracają do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 12:00
Cenne rękopisy, notatki oraz listy wróciły do zbiorów Biblioteki Czartoryskich w Krakowie. Fundacji Książąt Czartoryskich udało się odzyskać na rynku antykwarycznym pięć rękopisów ze zbiorów, które zaginęły w trakcie II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wawelskie arrasy trafią do internetu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 17:00
16 cennych arrasów ze słynnej wawelskiej kolekcji króla Zygmunta Augusta zostało zdigitalizowanych. Pod koniec roku dzieła będzie można podziwiać na portalu Wirtualne Muzea Małopolski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Bugu znaleziono fragment średniowiecznej łodzi

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 22:00
To fragment dłubanki o długości 170 cm. Wykonano ją z pnia dębowego.
rozwiń zwiń