Nauka

Bądź aktywny, nawet w smogu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 22:22
Korzyści zdrowotne wynikające z chodzenia pieszo i jazdy na rowerze przeważają nad szkodliwymi następstwami wdychania zanieczyszczonego powietrza.
Bądź aktywny, nawet w smogu
Foto: pixabay.com/skeeze

Jak wykazali naukowcy z University of Cambridge i University of East Anglia, nawet w przypadku miast o wysokim zanieczyszczeniu powietrza korzyści płynące z aktywności fizycznej przeważają nad zagrożeniami.

Badacze wykorzystali komputerowe symulacje, aby porównać następstwa różnych rodzajów aktywności fizycznej przy różnym poziomie zanieczyszczenia powietrza. Okazało się, że w przypadku przeciętnego poziomu zanieczyszczenia powietrza na terenach miejskich szkody związane z wdychaniem zanieczyszczeń przeważają nad korzyściami z aktywności fizycznej dopiero po siedmiu godzinach aktywności. 

Jest tak nawet w Delhi, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie – powiedział kierujący badaniami dr Marko Tainio. 

Wyniki badań są orientacyjne i ogólne. Nie biorą pod uwagę warynków lokalnych, nagłych skoków zanieczyszczenia, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Pomijają także wcześniejszy stan zdrowia ćwiczących. Mimo to brytyjskie badania moga się przydać Polakom. W rankingu Światowej Organizacji Zdrowia WHO, który przedstawia problem zanieczyszczenia powietrza, Kraków znajduje się wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Nie najlepiej jest także w Warszawie i innych polskich miastach.

(ew/PAP/cam.ac.uk)

Czytaj także

Wystarczy pięć minut, by poczuć się lepiej

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2010 08:28
Ile czasu należy przebywać wśród zieleni, by jak najwięcej skorzystało na tym nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smog zabija. Najgorsze powietrze jest w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 12:34
Na jego jakość wpływa położenie geograficzne, natężenie ruchu pojazdów i liczba kotłowni w mieście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sól - cichy zabójca. Jak ją ograniczyć?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 10:15
Sól sprzyja otyłości i zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu, zawałów serca, kamicy nerkowej, osteoporozy czy raka żołądka. - Dzienna maksymalna dawka to 5 gramów, czyli płaska łyżeczka - mówi dr Anna Wojtasik, technolog żywności.
rozwiń zwiń