Nauka

Czerwoni mężczyźni, zielone kobiety

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2008 13:27
Ludzie różnią się kolorem nie tylko pomiędzy rasami.

Okazuje się, że ludzie różnią się kolorem nie tylko pomiędzy poszczególnymi rasami. Odcień skóry zależy także od… płci.

Średniowieczne pieśni, sławiące jasność skóry wybranki nie były bezpodstawne. Jak donoszą badacze z Brown University, twarze mężczyzn zawierają więcej pigmentu czerwonego, a kobiet – zielonego. Wyniki swoich badań opublikowali właśnie w czasopiśmie Psychological Science.

Na pomysł swojego badania Michael Tarr wpadł, kiedy pił z kolegą piwo. Pozostawmy na boku pytanie o to, czy stało się tak dlatego, że po tym trunku męskie twarze mają tendencje do nabierania czerwonej barwy. Aby dojść do sedna rzeczy, Tarr i jego student Adrian Nestor przeanalizowali 200 fotografii kobiet i mężczyzn rasy białej. Zdjęcia, które wykorzystali, zostały wykonane za pomocą specjalnego trójwymiarowego skanera; każdy z uwiecznionych w ten sposób ludzi był podobnie oświetlony i nie posiadał żadnego makijażu.  Wszystkie podobizny zostały następnie poddane analizie pod kątem obecności pigmentów zielonego i czerwonego.

Oprócz tych zdjęć, badacze przeanalizowali także szereg innych zdjęć, na których w podobnie „niezakłócony” sposób prezentowali się mieszkańcy innych ras. Okazało się, że w każdym przypadku mężczyźni mieli w twarzach więcej pigmentu czerwonego, a kobiety – zielonego. – Patrząc na sam kolor twarzy, można na 70-80 proc. określić, do jakiej płci należy jej właściciel – podsumowuje swoje badania Michael Tarr dla portalu LiveScience.

Aby dodatkowo zweryfikować swoje odkrycie, Tarr i Nestor stworzyli androgyniczny obraz twarzy człowieka, na który składało się szereg zdjęć 200 konkretnych osób. Udało im się stworzyć twarz, która nie była ani czerwonawa, ani zielonkawa. Złożona z punkcików – podobnie jak ekran „śnieżącego” telewizora – stała się pozbawiona jakichkolwiek charakterystycznych oznak płci.

Kolejnym testem było pokazanie serii podobnych "zandrgynizowanych" fotografii studentom, którzy mieli określić, czy osoby przedstawione na zdjęciu były kobietami czy mężczyznami. Grupę osób poproszono o określenie płci na podstawie samego tylko koloru, gdyż kształty i cechy twarzy były niewyraźne. Okazało się, że bardziej zielone twarze były typowane jako kobiece, a czerwone - jako męskie.

Dlaczego nasze oblicza różnią sie kolorami? Tarr uważa, że jest tak dlatego, iż mężczyźni mają w swoich obliczach więcej pigmentu. – Właśnie dlatego twarze kobiet są jaśniejsze w każdej z ras – komentuje Tarr. Jest tak zapewne dlatego, że jasniejsza karnacja pozwala kobietom wchłaniać więcej promieni słonecznych, a tym samym wytwarzać więcej witaminy D, korzystnej dla wytwarzania kości (np. w czasie ciąży) czy laktacji.

Oczywiście, zasady zabarwienia twarzy nie są absolutne. Zdarzają się kobiety i bardziej czerwonej karnacji i „zielonkawi” mężczyźni. Tym nie mniej badania naukowców z Brown University pomogą z pewnością rozwinąć technologie cyfrowego rozpoznawania twarzy, a psychologom przybliżą tajniki kobiecego makijażu.

(fw)

Zobacz więcej na temat: ciąża witaminy
Czytaj także

PALEOANTROPOLOGIA: Ząb prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2008 17:48
Analiza zębu neandertalczyka pokazała, że nasi ewolucyjni kuzyni prowadzili dużo bardziej mobilny tryb życia niż sądziliśmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyk zsekwencjonowany

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2008 06:11
Udało się zsekwencjonować mitochondrialne DNA neandertalczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po zażyciu leku przeciwbólowego odpadła jej skóra

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 12:38
Toksyczna reakcja organizmu na leki przeciwbólowe wystąpiła u 80-latki z Rzeszowa. Na skutek zażycia tabletek uśmierzających ból, pacjentce z połowy ciała zeszła skóra. Lekarze i farmaceuci ostrzegają przed nadużywaniem leków bez konsultacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okaż współczucie jak szympans

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2008 10:58
Nie tylko ludzie pocieszają, przytulając i całując smutna osobę. Okazuje się, że dzielimy ten zwyczaj z szympansami.
rozwiń zwiń