Nauka

Wawel wciąż zaskakuje

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2008 13:05
Na Wawelu odkryto wcześniej nieznane XVI-wieczne polichromie.

Szesnastowieczne polichromie zostały odkryte przy okazji prac konserwatorskich prowadzonych w zakrystii kaplicy biskupa Piotra Tomickiego w katedrze wawelskiej.

W pomieszczeniu, w ostatnich latach używanym jako magazyn, ściany pokryte były malowidłami Erazma Fabijańskiego z XIX wieku. W ostatnich dniach konserwatorzy odkryli XVI-wieczne polichromie, pochodzące najprawdopodobniej z czasów budowy kaplicy i zakrystii – donosi „Dziennik Polski”. Kaplicę i zakrystię w 1530 roku budował włoski architekt i rzeźbiarz Bartolommeo Berrecci. Najwybitniejszym dziełem Włocha jest kaplica króla Zygmunta Starego w katedrze wawelskiej, nazywana „perłą renesansu”.

Na sklepieniu pomieszczenia odsłonięto bardzo dobrze zachowane malowidło z herbem Łodzia, biskupa Tomickiego. Kolejne polichromie, w trochę gorszym stanie, odnaleziono przy otworze drzwiowym.

Komisja konserwatorska pracująca w kaplicy ustaliła, że podjęte zostaną prace konserwatorskie, dzięki którym wnętrze odzyska XVI-wieczny charakter – malowidła na sklepieniu i jasne ściany.

Prace konserwatorskie we wnętrzu kosztować będą 130 tys. zł. Sfinansuje je Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Zaplanowano, że po zakończeniu prac pomieszczenie znowu będzie pełnić funkcję zakrystii.

(pm)

Zobacz więcej na temat: Kraków Włochy
Czytaj także

Na tropie klucznika

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2007 15:39
Współczesna konserwacja dysponuje niemałym zasobem nauk pomocniczych. Posiłkuje się m.in. fizyką i chemią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konserwująca chemia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2008 09:05
Oblicze konserwacji zabytków ciągle się zmienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

525 lat Kaplicy Sykstyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2008 14:03
"Kto nie widział Kaplicy Sykstyńskiej ten nie może mieć pojęcia do czego zdolny jest jeden człowiek"
rozwiń zwiń