Nauka

Starożytna autostrada

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2007 09:30
Podczas akcji inwentaryzowania zabtków w prowincji Hunan odkryto drogę z epoki dynastii Qin.

Podczas akcji inwentaryzowania zabytków w prowincji Hunan odkryto drogę z epoki dynastii Qin (221-206 p.n.e.) – pierwszej dynastii zjednoczonych Chin.

Droga z czasów pierwszego cesarza – Szy Huang Ti – jest niezwykle cennym znaleziskiem. 2000 lat temu była niezwykle ważnym szlakiem, łączącym prowincje Hunan i Guangdong. Zwano ją „Starą drogą koni i mułów”. Z dawnych zapisków chińscy naukowcy wywnioskowali, że szlak ten wytyczyli żołnierze z wielkiej armii w 33 roku panowania pierwszego cesarza Yingzheng (czyli w 214 r. p.n.e.), kiedy ten wysłał ją na podbój południowych Chin. Poprowadził nią wówczas 150 000 wojowników. W późniejszym okresie drogę utwardzono kamiennymi płytami o szerokości 2-3 metrów.

Już w I w. n.e., za panowania cesarza Guangwu z dynastii Han, wzdłuż drogi pojawiły się zajazdy i urzędy pocztowe. „Ta starożytna droga jest odpowiednikiem dzisiejszej autostrady z Pekinu do Zhuai” - powiedział Xie Wujing z Biura Zabytków Kulturalnych Prowincji Hunan. Chińscy badacze twierdzą, że wiekowy szlak służył ludziom przez około 2000 lat. Jeszcze dzisiaj używają jego fragmentów mieszkańcy Dengjiatang. O długotrwałym i intensywnym użytkowaniu świadczą też bardzo liczne oraz głębokie ślady kopyt wyżłobione w kamiennych płytach przez tysiące zwierzęcych nóg.

Przez lata mieszkańcy okolicznych wiosek potajemnie wykopywali kamienne płyty. Lokalne władze stwierdziły, że część z nich została wykorzystana przy konstrukcji domów mieszkalnych. Obecnie szlak zostanie objęty ochroną władz.


Eugeniusz Wiśniewski


Na podstawie: china.org.cn

Czytaj także

Jaki naprawdę był Babilon?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2008 07:16
Złą sławę zawdzięcza przekazom biblijnym, tam tkwi geneza stereotypu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kananejskie fortyfikacje sprzed 3700 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2009 14:52
Starożytny mur archeolodzy odkryli na wschodzie Jerozolimy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biali Chińczycy sprzed 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 02:06
Pośrodku wysuszonej pustyni Takla Makan na północy Tybetu (dziś autonomiczny rejon Xingjang) chińscy archeolodzy odnaleźli niezwykły cmentarz. Ludzie, którzy go stworzyli, zmarli 4000 lat temu, ale ich ciała zachowały się znakomicie do dzisiaj.
rozwiń zwiń