Nauka

Kananejskie fortyfikacje sprzed 3700 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2009 14:52
Starożytny mur archeolodzy odkryli na wschodzie Jerozolimy.

Fragment muru sprzed 3700 lat odkryli archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe na wschodzie Jerozolimy. To najstarsze fortyfikacje, jakie dotychczas odkryto w mieście.

Konstrukcja powstała w celu ochrony drogi, którą zaopatrywano miasto w wodę. Kierujący pracami archeologicznymi Ronny Reich, profesor archeologii na Uniwersytecie w Hajfie, mówi, że odkryty fragment, jest jednym z najstarszych regionów fortyfikacji.

Starożytne umocnienia znajdują się w południowo-wschodniej Jerozolimie na stanowisku na Wzgórzu Ofel, tuż za murami wschodniej części Starego Miasta. Fortyfikacje zbudowane przez Kananejczyków pochodzą z XVII w. p.n.e. Mur o wysokości 8 metrów biegł wzdłuż drogi prowadzącej z fortecy na szczycie wzgórza do pobliskiego źródła, które było wtedy jedynym ujęciem wody dla miasta. Jak dotąd archeolodzy odsłonili umocnienia na długości 21 metrów.

- Odkryty mur budowano, gdy Jerozolima była niewielką ufortyfikowaną osadą, zamieszkaną przez Kananejczyków, około 400 lat przed podbojem dokonanym przez koczownicze plemiona izraelskie i 700 lat przed utworzeniem zjednoczonego królestwa Izraela (ok. 1030-930 r. p.n.e.) – poinformował Reich.

Krytycy twierdzą, że Izrael wykorzystuje prace archeologiczne jako narzędzie polityczne mające na celu wzmocnienie żydowskich roszczeń do okupowanej ziemi palestyńskiej. Badania archeologiczne prowadzone są w miejscu znanym jako Miasto Dawida w Autonomii Palestyńskiej, tuż za murami jerozolimskiego starego miasta. Wykopaliska są częściowo finansowane przez Elad, organizację żydowskich osadników, która działa na rzecz osiedlania się Żydów w tej okolicy.

Na ślad muru natrafiono po raz pierwszy w 1909 r., jednak dopiero obecne wykopaliska pokazały jego wiek i olbrzymie rozmiary. Archeolodzy czekają na odsłonięcie pozostałych fragmentów starożytnych murów.

Paweł Zych

Czytaj także

Jaki naprawdę był Babilon?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2008 07:16
Złą sławę zawdzięcza przekazom biblijnym, tam tkwi geneza stereotypu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamienny olbrzym

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2009 11:38
Czy poznaliśmy przeznaczenie gigantycznego kamiennego kręgu na Wzgórzach Golan w Izraelu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarzysko ludzi i węży sprzed 6 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:47
Odkrycia dokonano w Górach Świętkorzyskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarb ze Staffordshire wart 3,3 mln funtów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 14:40
Specjaliści wycenili najwspanialsze znalezisko anglosaskiego złota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ściana króla Dawida

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 10:25
Odkrycie izraelskich archeologów ma dowodzić, że król Dawid żył naprawdę.
rozwiń zwiń