Nauka

Przodek wszystkich małp?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 13:07
Małpiatka z Niemiec może być przodkiem wszystkich małp (i ludzi).

Niektóre odkrycia robi się wiele lat po tym, jak dane znalezisko ujrzało światło dzienne. Klasycznym przykładem są szczątki nieznanego naczelnego sprzed 47 milionów lat, odkryte 26 lat temu – o dziwo, nie w Afryce, ale w Niemczech: w kopalni odkrywkowej Messel. Okazuje się, że pradawna małpa mogła być przodkiem wszystkich naczelnych, a zatem i ludzi.

26-letni poślizg spowodowany był okolicznościami odkrycia. Szczątki znaleźli bowiem poszukiwacze, którzy podzielili je na dwie części i sprzedali dwóm różnym ośrodkom. Jedna połowa trafiła do USA, a druga – do Norwegii. Na szczęście ostatecznie obie wpadły w końcu w ręce naukowców.

Istota z Messel, wyglądająca prawdopodobnie w przybliżeniu tak jak dzisiejsze małpiatki (a dokładniej lemury), została nazwana Darwinius masillae. Jest najlepiej zachowanym szkieletem naczelnych z tak dawnego okresu, jaki do tej pory odkryto. W skamielinie zachowały zresztą się nie tylko kości, ale też zarys ciała zwierzęcia, co znacznie ułatwia rekonstrukcje. Naukowcy uważają, że małpiatka z Messel była płci żeńskiej i zmarła przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Zwierzę należało do wymarłej rodziny naczelnych nazwanych adapidami. Stąd i podobieństwo do lemura – właśnie te współczesne małpy uznawane są za potomków adapidów. Darwinius masillae nie miał jednak charakterystycznego dla dzisiejszych lemurów układu przednich zębów i charakterystycznego pazura do czyszczenia ciała. Jak uważa profesor Philip Gingerich z Uniwersytetu Michigan, jeden ze współautorów artykułu o prehistorycznej małpie, który ukazał się w PLoS, może to oznaczać, że małpiatka sprzed 47 mln lat należy do przodków wszystkich małp właściwych, także i one nie mają bowiem owego charakterystycznego układu zębów i pazura.

Szkielet Darwinius masillae stał się kolejnym argumentem w trwającym od dawna sporze o to, którą grupę naczelnych powinniśmy uznać za przodków małp właściwych. Z adapidami rywalizują o to miano wyrakowate i to one miały po swojej stronie większość badaczy. Teraz może to się zmienić.

(fw)

 

Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

T. Rex z kurczaka

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2009 15:20
Kanadyjski paleontolog Hans Larsson zapowiada stworzenie dinozaura, manipulując zarodkami kurczaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrycie Polaków wstrząsa historią ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 12:27
Okazuje się, że życie wyszło z morza wczesniej niż dotąd sądziliśmy. I wyszło... pod Kielcami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tetrapody z Dewonu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 16:43
Polscy naukowcy wywrócili do góry nogami ewolucję. Publikacja na okładce w Nature, tłumy dziennikarzy na konferencji prasowej i odkrycie, które zmienia naszą wiedzę o przebiegu ewolucji - tak można w skróce podsumować badania grupy młodych polskich naukowców Grzegorza Niedźwieckiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Piotra Szreka z Państwowego Insytutu Geologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dryfująca przeszłość lemurów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 06:24
Na Madagaskar lemury dostały się na tratwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice trylobitów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 11:12
Świętokrzyskie znowu zaskakuje paleontologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś wszyscy jesteśmy Neandertalczykami

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:46
Od 1 do 4 procent genów Europejczyków pochodzi od Neandertalczyków. Wyniki analiz DNA naszych wymarłych krewnych zaskoczyły naukowców.
rozwiń zwiń