"Księżniczka na opak wywrócona" jest jedną z najważniejszych komedii hiszpańskiego złotego wieku, a przy tym najwybitniejszym dziełem Pedra Calderona de la Barki. Jan Englert zdecydował się sięgnąć po nieco zmodyfikowaną wersję utworu, a dokładnie imitację, której dokonał Jarosław Marek Rymkiewicz. Czas akcji też został też nieco zmieniony przez reżysera, zamiast odległego XVII wieku, akcja dzieje się w latach pięćdziesiątych XX wieku.
Gileta, młoda mężatka, marzy o innym niż dotychczas życiu. Nosi w sobie tęsknotę do bycia księżniczką. Gdy dziewczynę omyłkową wezmą za księżniczkę, rzeczywistość zacznie mieszać się ze snem.
- Jestem pewien, że w tym spektaklu każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko wesołego, ale i mądrego- mówi Jan Englert, reżyser spektaklu. -Warto pamiętać słowa Calderona, który twierdził, że życie i teatr jest snem-dodaje.
Małgorzata Kożuchowska, która w spektaklu wciela się w postać Diany, księżniczki mantuańskiej, dodaje, że jest to jeden z tych tekstów, który mimo upływu czasu nie starzeje się, jest aktualny i uniwersalny. - Każdy z aktorów występujących na scenie jest w stanie powiedzieć coś innego na jego temat, bo jest to tak pojemny tekst- dodaje Kożuchowska.
Obok Małgorzaty Kożuchowskiej na scenie zobaczymy m.in.: Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego, Kingę Ilgner i Monikę Dryl.
W Teatrze Narodowym „Księżniczka”, której prapremiera miała miejsce 12 marca 1969 w Teatrze Polskim we Wrocławiu (reżyserował Włodzimierz Herman) wystawiana jest po raz pierwszy. Dramaty Calderona i Rymkiewicza gościły jednak na tej scenie trzy razy. W 1937 Antoni Cwojdziński wyreżyserował „Życie jest snem” Calderona . W 1985 roku Krystyna Skuszanka wyreżyserowała ten sam tekst w imitacji Jarosława Marka Rymkiewicza. W 1972 Adam Hanuszkiewicz wyreżyserował „Kochanków piekła” Jarosława Marka Rymkiewicza wg „El magico prodigioso” Calderona.
Premiera "Księżniczki na opak wywróconej" odbędzie się 24 kwietnia.
Magdalena Zaliwska