Nauka

"Polak - Węgier dwa bratanki"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 10:53
Trwa 15. Festyn Archeologiczny w Biskupinie.

Jeszcze do 27 września trwa największa cykliczna impreza archeologiczna w Polsce – Festyn Archeologiczny w Biskupinie. W tym roku pod hasłem "Polak - Węgier dwa bratanki". Zwiedzający zapoznają się z historią i specyfiką Węgrów i ich madziarskich przodków.

Festyn rozpoczął się w minioną sobotę. W tym roku przez dziewięć dni można oglądać pokazy i zwiedzać wystawy poświęcone kulturze materialnej i historii Madziarów. - "Mało kto w Polsce wie, że ten koczowniczy lud w IX wieku spustoszył całą Europę i zagroził nawet potędze ówczesnej Francji” – mówi Wiesław Zajączkowski, dyrektor muzeum w Biskupinie.

Madziarowie przybyli do Europy stosunkowo późno, kiedy niemal zakończył się już etap zwany „wędrówką ludów”. To podczas tego okresu Germanie doprowadzili do upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, a na terenach Europy Środkowo-Wschodniej pojawili się Słowianie. Przybyli ze wschodu ugrofińscy Madziarowie zajęli w VIII wieku teren pomiędzy plemionami Słowian, wypierając z Wielkiej Niziny Węgierskiej potężnych Awarów. Z czasem stworzyli państwo węgierskie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że język węgierski jako jeden z niewielu w Europie nie należy do grupy języków indoeuropejskich. Najbliższe analogie językowe znajdziemy tylko w ugrofińskiej Finlandii, Estonii i w Laponii.

Z okazji festynu archeologicznego do Biskupina zjechało około 60 węgierskich artystów. Każdego dnia grupy średniowiecznych wojów prezentują umiejętność rozkładania i wyposażania jurt krytych filcem, z którymi przywędrowały na Nizinę Węgierską koczownicze grupy Madziarów. Codziennie maja także miejsce pokazy ich niezwykłych umiejętności fechtowania czy strzelania z łuku refleksyjnego. Madziarscy wojownicy wielokrotnie zmierzą się podczas festynu również z wojownikami niemieckiego cesarza Ottona I. - "Podpatrzymy każdego dnia ich codzienne życie w jurtach, tradycje rękodzielnictwa, poznamy kroki węgierskich tańców i to nie tylko czardasza zapowiadał dyrektor Zajączkowski. – „Będzie także niecodzienna okazja skosztowania najstarszych receptur pikantnej kuchni naddunajskich plemion".

Zaproszeni rzemieślnicy wykonują wzorzyste pledy, dywany, sakwy i serdaki z ręcznie barwionej wełny filcowanej na oczach publiczności. Wprowadzeniem w dawne wierzenia i obrzędy wschodnich Węgier jest wystawa w biskupińskim pawilonie muzealnym - "Mieszkańcy gwiaździstego nieba" przygotowana w oparciu o bogate zbiory Muzeum im. Deriego w Debreczynie.

(ew/pap)

Czytaj także

Centrum astronomiczne sprzed 6000 lat?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2008 13:43
Sensacyjne odkrycie nieopodal grodu w Biskupinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krąg z Biskupina - badania trwają

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2009 12:55
Powstała trójwymiarowa animacja obiektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cmentarzysko ludzi i węży sprzed 6 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:47
Odkrycia dokonano w Górach Świętkorzyskich.
rozwiń zwiń