Co trzecie amerykańskie dziecko cierpi na otyłość – wynika z opublikowanych niedawno badań. Wojnę tej epidemii wypowiada Pierwsza Dama USA Michelle Obama. Chce wprowadzić „zdrowe szkoły”, ze zdrowymi posiłkami i programem ćwiczeń fizycznych.
Dzięki Pierwszej Damie w marcu rozpocznie się ogólnokrajowa kampania, która ma zwrócić uwagę na problem otyłości najmłodszych mieszkańców USA.
Zaniedbane dzieci latynoskie i czarnoskóre
"W ubiegłym tygodniu opublikowano badania, z których wynika, że 32 procent amerykańskim dzieci ma nadwagę lub cierpi na otyłość, wskaźniki te są jeszcze wyższe wśród czarnoskórych i dzieci pochodzenia latynoskiego" - powiedziała Michelle Obama na odbywającej się w Waszyngtonie Krajowej Konferencji Burmistrzów.
Pierwsza Dama wezwała gospodarzy amerykańskich miast do wsparcia jej inicjatywy i znalezienia środków finansowych na promowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci i ich rodziców.
Zdrowe szkoły: ruch i zdrowe odżywianie
Jednym z pomysłów Michelle Obamy na walkę z otyłością dzieci jest powstanie "zdrowych szkół", w których miałyby one stworzone warunki do większej aktywności fizycznej, a podawane im posiłki byłyby komponowane zgodnie z zleceniami dietetyków.
Nowa ustawa o odżywianiu dzieci w Kongresie
Nowa inicjatywa Pierwszej Damy USA znajdzie swój finał w amerykańskim Kongresie, w którym prowadzone są prace nad nową wersją ustawy o dożywianiu dzieci w szkołach (Child Nutrition Act). Ustawa, dzięki której 31 milionów dzieci skorzystało w szkołach z dofinansowanych przez państwo posiłków, wygasa z końcem września br.
Już w listopadzie sekretarz departamentu rolnictwa Tom Vilsack alarmował w Kongresie, że posiłki wydawane dzieciom w szkolnych stołówkach są wysokokaloryczne: zawierają dużo tłuszczu, cukru oraz tłustego nabiału, w jadłospisie brakuje natomiast warzyw i owoców. Z raportu departamentu rolnictwa wynika, że średnio dziennie dziecko w wieku od 5 do 7 lat konsumuje około 720 tzw. pustych kalorii.
Epidemia otyłości: ryzyko cukrzycy i nadciśnienia
Rosnąca liczba dzieci otyłych niepokoi lekarzy, którzy coraz częściej mówią o "epidemii". W ciągu ostatnich 25 lat wskaźnik dzieci otyłych wzrósł niemal trzykrotnie.
Według ostatnich badań Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego(American Medical Association) otyłość jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego, wraz z nią rośnie ryzyko wystąpienia wśród dzieci cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego czy problemów ze snem.
ag, PAP