Albert Einstein w 1934 roku powiedział, że ze wszystkich wielkich ludzi, jakich znał, tylko Marii Skłodowskiej-Curie nie zepsuła sława. I choć jej nazwisko rozsławia Polskę na całym świecie, to Polacy nie do końca wiedzą, czego dokonała i jakim człowiekiem była. Znaczna część nie wie nawet, w jakim mieście się urodziła.
Więcej o polskiej Noblilstce wiedzą Japończycy i Chińczycy, którzy licznie odwiedzają jej muzeum przy ulicy Freta w Warszawie. Tam właśnie urodziła się Maria Skłodowska-Curie.
Profesor Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN ocenił, że Skłodowska-Curie była ambitna, zdolna, osiągnęła bardzo wiele w życiu zawodowym, ale do pełni szczęścia brakowało jej jednego - miłości.
- W 1894 roku ma już za sobą pierwszą nieudaną miłość do ziemiańskiego syna Kazimierza Żurawskiego. On zachował się jak pętak i nie przeciwstawił się rodzicom, którzy byli przeciwni temu związkowi - opowiadał profesor.
Po pierwszej nieudanej miłości, już w Paryżu, Maria spotyka Piotra Curie, który się w niej zakochuje. Profesor Hołyst stawia tezę, że uczona wyszła za mąż z rozsądku. W 1906 roku, po tragicznej śmierci Piotra, przychodzi ta druga miłość - do Paula Langevine'a, jej asystenta.
Wówczas we francuskiej prasie zawrzało. Langevin był żonaty, porzucił rodzinę. Skłodowska-Curie w oczach prasy, zwłaszcza brukowej, została nazwana osobą rozbijającą rodzinę Langevinów, w dodatku była od Paula o 4 lata starsza i nie pochodziła z Francji. Z powodu skandalicznego romansu przez pewien były wątpliwości, czy Skłodowskiej-Curie przyznać nagrodę Nobla w 1911 roku.
- Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć - mawiała Maria Skłodowska-Curie i wydaje się, że tej maksymy trzymała się do końca.
W tym roku przypada setna rocznica przyznania uczonej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu, dwóch nowych pierwiastków. To była druga nagroda Nobla dla słynnej Polki. Pierwszą otrzymała w dziedzinie fizyki w 1903 roku wspólnie z mężem oraz z Henrim Becquerelem.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, by przypomnieć jej dokonania. A wpłynęły one w znaczący sposób na rozwój cywilizacji. Polska uczona opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych, z czego narodziła się radiochemia. Zapoczątkowała też leczenie raka za pomocą promieniowania jonizującego
Więcej o samej uczonej, historii jej życia i dokonaniach w audycji "Wieczór Naukowy". Gośćmi redaktor Doroty Truszczak byli: prof. Andrzej Kułakowski – onkolog; prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN; dr Stanisław Latek, przedstawiciel Polski w Międzynarodowej Sieci Towarzystw ds. Upowszechniania Fizyki Teoretycznej przy Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą; Małgorzata Sobieszczak-Marciniak kierująca warszawskim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
(mb)
Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć "Zakochana Maria Skłodowska-Curie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.