Nauka

Cytologia może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 17:00
W Polsce co roku 3600 kobiet dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy. Ponad 60 proc. z nich umiera. Pięć kobiet każdego dnia.
Audio

Ta ponura statystyka dotyczy przede wszystkim kobiet młodych, silnych, najczęściej między 15. a 49. rokiem życia, które tak naprawdę nie muszą umierać. Rak szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny i to w większości wypadków nie wymaga wcale usunięcia narządów rodnych. Trzeba tylko przełamać swoje lęki, wstyd i korzystać z badań profilaktycznych.

O to, żeby Polki zaczęły regularnie robić cytologię, walczy prof. Mariusz Biedziński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. - Od momentu, kiedy komórka nowotworowa powstaje, do rozwoju raka, mijają lata, nawet dekada - podkreśla. - Jest  naprawdę wiele czasu na wykrycie tego procesu w bardzo wczesnym stadium i w związku z tym możemy dać pełną gwarancję na wyleczenie.

Niestety kobiety często nie zdają sobie sprawy z wagi problemu. Boimy się poprosić lekarza o zlecenie tego badania. Zdarza się, że mamy złe doświadczenia w kontakcie z ginekologiem, że podczas badań nie były zachowywane warunki, które dawałyby nam niezbędne poczucie bezpieczeństwa i intymności. Nie zawsze wiemy też, na czym cytologia polega.

- Cytologia jest badaniem prostym, szybkim i jednocześnie niebolesnym - wyjaśnia prof. Biedziński w Jedynkowym "Magazynie medycznym". - Jest to jedyny sposób na wygranie z rakiem szyjki macicy. Ta choroba może dotknąć każdą z nas.

(AK)

Aby wysłuchać rozmowy Małgorzaty Kownackiej, wystarczy wybrać "Cytologia ratuje życie" w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

Zobacz więcej na temat: NAUKA POLSKA ginekolog boks
Czytaj także

Cytologia - jak czytać wyniki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 20:43
Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie oznacza raka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zła cytologia to nie wyrok

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 13:20
Wynik badania cytologicznego nie przesądza ostatecznie o raku. Jest to badanie wykrywające zmiany w organizmie, które sygnalizuje jedynie pewne nieprawidłowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wcześnie wykryj raka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 11:41
Z rakiem szyjki macicy można żyć kilka lat, bo późno daje objawy choroby. Żeby go uniknąć, wystarczy regularna cytologia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dziesiąta Polka nigdy nie robiła cytologii. "Wstyd"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2011 06:24
Tylko 58 procent Polek regularnie wykonuje badanie cytologiczne - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie firmy Siemens.
rozwiń zwiń