Nauka

Naukowcy poznali gen szkliwa zębów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 06:00
To nadzieja dla naszego uzębienia. Gen, który pobudza wytwarzanie szkliwa zębów może w przyszłości uwolnić nas od próchnicy.

O tym ważnym odkryciu informuje "New Scientist"


Ludzie nie regenerują uszkodzonego szkliwa zębów, ponieważ wytwarzające je komórki, zwane ameloblastami, zaprzestają działania, gdy tylko szkliwo pokryje dojrzały ząb. I właśnie dlatego niewłaściwa dieta lub niedostateczna dbałości o zęby mają opłakane skutki - pozwalają bakteriom na dokonywanie głęboko sięgających zniszczeń.

Zespół Jamesa O'Sullivana z University of Manchester przeanalizował genomy dziewięciu osób z rodziny, w której występowała wada genetyczna, zwana amelogensis imperfecta (AI) - u czterech wystąpiły jej objawy. Dotknięte AI osoby mają małe zęby o nieprawidłowo ukształtowanej powierzchni, z przebarwieniami. Zarówno zęby mleczne jak i stałe są podatne na uszkodzenia i przedwcześnie wypadają.

Dzięki porównaniu DNA osób z dotkniętej wadą rodziny oraz 952 niespokrewnionych z nimi osób o zdrowszych zębach udało się znaleźć gen, który jest odpowiedzialny za tę chorobę. To zmutowany gen FAM20A. Osoby z objawami AI miały jego dwie kopie, bezobjawowi nosiciele z tej samej rodziny - po jednej, zaś u osób niespokrewnionych mutacji w ogóle nie znaleziono.

Podczas badań na myszach potwierdzono szczególnie wysoką aktywność genu FAM20A w rozwijających się zębach, a zwłaszcza ich aktywnych ameloblastach. Naukowcy przypuszczają, że wytwarzane pod wpływem genu białko mogłoby pobudzić ameloblasty do wznowienia aktywności, co pozwoliłoby na naturalną naprawę ubytków w szkliwie. Czekamy z niecierpliwością!

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: białko diety DNA
Czytaj także

Magazyn Medyczny: Białe zęby

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2009 20:02
Zaprasza Małgorzata Kownacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzecie zęby po stałych?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 11:25
Japońscy naukowcy wyhodowali u myszy bioniczne zęby i zapowiadają rewolucję w stomatologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukier nie musi niszczyć zębów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 12:30
Tak wynika z badań naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla tych co się boją dentysty

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 19:48
Brytyjscy naukowcy znaleźli rozwiązanie dla bojących się dentysty - opracowali urządzenie, które zagłusza warkot bormaszyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrzuć na ząb… laser!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 11:00
Nie taki dentysta straszny, jak go malują? Dzięki najnowszym technologiom obawy przed wizytą u stomatologa mogą odejść w zapomnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dbajmy o zęby (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 08:41
Dr Anna Lella (Naczelna Rada Lekarska): Schorzenia jamy ustnej znajdują się na czwartym miejscu wśród chorób najbardziej kosztownych w leczeniu.
rozwiń zwiń