Nauka

Zmarszczki? Tabletka lepsza niż krem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 10:30
Pierwsza tabletka przeciwzmarszczkowa może okazać się bardziej skuteczna od kremów - twierdzą naukowcy, których wnioski przytacza "New Scientist".

Tabletka działa, w odróżnieniu od kremów, na głębokie warstwy skóry. Kapsułki są przeznaczone do zażywania trzy razy dziennie i zawierają mieszankę naturalnych ekstraktów, które aktywują geny wpływające na syntezę kolagenu. Upchnięto w nich m.in. witaminy C i E, izoflawony sojowe, likopen (karotenoid występujący w pomidorach) oraz wielonienasycone kwasy omega-3.

Zespół naukowców z brytyjskich laboratoriów Unilever przeprowadził badania wśród 480 kobiet po menopauzie w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Po dwóch tygodniach stosowania tabletek tzw. kurze łapki w okolicach oczu uległy spłyceniu średnio o 10 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 30 proc., w porównaniu z grupą zażywającą placebo.

U 110 kobiet naukowcy wykonali ponadto przed i po kuracji biopsję na głębokość czterech milimetrów, by zbadać produkcję kolagenu, proteiny odpowiedzialnej za elastyczność skóry. Po wprowadzeniu przeciwciał zabarwiających na czerwono tkanki, w których produkowany jest nowy kolagen, okazało się, że u jednej piątej kobiet przyjmujących kapsułki zaobserwowano znaczny wzrost jego poziomu w skórze właściwej.
Tabletki już w październiku trafią do 44 ośrodków odnowy biologicznej w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kanadzie, których współwłaścicielem jest Unilever.

Autorzy badań zwracają uwagę, że przy rekomendowanej dawce ryzyko wystąpienia efektów ubocznych jest znikome. Po przerwaniu kuracji zmarszczki prawdopodobnie staną się znów bardziej widoczne pod wpływem normalnego procesu starzenia się skóry - zastrzega prowadząca badania Gail Jenkins. 

- Powinniśmy godniej akceptować obecność zmarszczek. Ktoś mógłby opracować pigułkę powstrzymującą przed zamartwianiem się swoim wyglądem. Ludzie byliby wówczas znacznie bardziej szczęśliwi -  komentuje psycholog Nichola Rumsay z University of the West of England. Jak Państwo sądzą - może to dobre rozwiązanie?

(ew/pap)

Czytaj także

Badania nad starzeniem się

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 21:00
Sureh Rattan to naukowiec pochodzący z Pendżabu, który pracuje w Danii. Jest wybitnym autorytetem w dziedzinie badań nad starzeniem się. Zapraszam na spotkanie z Surehem Rattanem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naczelne starzeją się podobnie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2011 07:00
Wszystkie ssaki naczelne starzeją się bardzo podobnie. Człowiek nie jest pod tym względem wyjątkowy - informują naukowcy na łamach "Science".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykształceni żyją dłużej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 15:07
– Poprzez intensywny trening intelektualny możemy wpłynąć na rozwój i ochronę komórek nerwowych - tłumaczy psycholog Karolina Czyżowska.
rozwiń zwiń