Nauka

Psie łapy są odporne na zimno

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 21:00
Dlaczego Burek chodzi po śniegu "boso" i nie marznie? Teraz już wiadomo.

Japońscy naukowcy odkryli, że stąpające po zimnym podłożu psy, utrzymują ciepło dzięki wyspecjalizowanemu systemowi cyrkulacyjnemu w łapach - informuje BBC. Wyniki badania zostały opublikowane w magazynie "Veterinary Dermatology".  

Badacze z Yamazaki Gakuen University w Tokyo zastosowali mikroskopy elektronowe, aby zbadać strukturę łapy psa domowego. Odkryli, że naczynia krwionośne w poduszce znajdują się tak blisko siebie, że ciepło jest przekazywane bezpośrednio z tętnicy do sieci żył. Oznacza to, że do ciała nie wraca wychłodzona krew, dzięki czemu system zapobiega ogólnemu wyziębieniu organizmu. Podobne układy występują u wielu innych zwierząt, między innymi w dziobach pingwinów lub płetwach delfinów.

- Od dawna wiadomo, że pingwiny z Antarktydy posiadają systemy wymiany ciepła w swoich skrzydłach i nogach, aby zapobiec jego utracie i utrzymać ciało w optymalnej temperaturze - mówi dr Hiroyoshi Ninomiya, szef projektu badawczego. 

Także arktyczne lisy i wilki posiadają zdolności adaptacyjne, które pozwalają im utrzymywać stałą temperaturę ciała, pomimo zimna, panującego w otoczeniu. Psowate potrafią uniknąć wychłodzenia łap nawet w temperaturze minus 35 stop. C. Jednak dotychczas nikt nie przypuszczał, że podobne właściwości są charakterystyczne dla psów domowych.

- Byliśmy podekscytowani, gdy odkryliśmy, że psy posiadają tak wydajny system cieplny w łapach. Do tej pory uważano, że domowe gatunki nie potrzebują takiej wyspecjalizowanej cyrkulacji. Najnowsze odkrycie jest interesujące w sensie ewolucyjnym, ponieważ sugeruje, że przodkowie psa domowego żyli w chłodnym klimacie, do którego musieli się przystosować - mówi dr Sarah Williams z Royal Veterinary College.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Antarktyda BBC
Czytaj także

Jaki pan, taki pies

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2009 12:10
Agresja psa może mieć źródło w agresji jego pana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zazdrosny jak… pies

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2008 11:28
Austriaccy naukowcy twierdzą, że odkryli podstawowe formy zazdrości u psów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciel od 14 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 15:00
Najwcześniejsze świadectwo udomowienia psa pochodzi z górnego paleolitu.
rozwiń zwiń