Nauka

Nauka przez sen jest możliwa

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 23:25
Chociaż pewnie nie taka, jak sobie wyobrażamy. W czasie snu możemy poprawić nasze umiejętności, dzięki przywoływaniu wspomnień.

Badacze z Northwestern University (USA) udowodnili, że sen jest momentem przywoływania wspomnień, a odpowiednia stymulacja pozwala na efektywniejsze ich gromadzenie. Dzięki temu możemy utrwalać umiejętności, których nauczyliśmy się w ciągu dnia. 

Niestety, sen nie pozwala na naukę zupełnie nowych rzeczy. Zachodzi konieczność, aby już wcześniej próbować opanować daną umiejętność, a podczas drzemki tylko ją sobie przypominać.
Naukowcy doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu eksperymentu, w którym osoby badane uczyły się grania dwóch melodii. Następnie w ciągu półtoragodzinnego snu, odtwarzano uczestnikom badania jedną z piosenek. 

Za pomocą metody EEG obserwowano aktywność mózgu podczas odpoczynku, co pozwoliło na upewnienie się, że osoby badane słyszą i rejestrują muzykę. Odbywało się to w czasie snu wolnofalowego, czyli fazy spoczynku wiązanej często z procesem utrwalania wspomnień.

Po wybudzeniu uczestnikom badania lepiej szło granie melodii, którą słyszeli podczas snu. Przy odtwarzaniu tej melodii popełniali mniej błędów. Przy graniu drugiej piosenki, której nie puszczano podczas snu, nie wystąpiły żadne zmiany. - Wyniki naszego badania pokazują, że zewnętrzna stymulacja podczas snu może wpłynąć na złożone umiejętności - zauważa Ken A. Paller, jeden z autorów badania. 

Naukowcy przekonują, że w czasie snu można udoskonalić swoje umiejętności dotyczące języka obcego. Ważne, żeby próbować przywołać wspomnienia tego, czego się już nauczyliśmy w ciągu dnia.  - Nasze badania pokazują, że pamięć jest wzmacniania dla umiejętności, które już zostały opanowane. Podczas snu nie uczysz się nowych rzeczy, ale poprawiasz jakość istniejących wspomnień, dzięki przywoływaniu ostatnio nabytych informacji - tłumaczy Paul J. Reber, współautor badania.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Straszny sen

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 04:35
W ciągu życia przesypiamy średnio 20 lat. Zdarza się, że zamiast odpoczywać w nocy budzimy się przerażeni. Mieliśmy senny koszmar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki sen, takie życie..

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2007 00:00
Każdy, kto śpi mniej niż 6 godzin na dobę, uważany jest za silnego i ambitnego człowieka,ale też wiele osób spać po prostu nie może."Senni" specjaliści twierdzą jednak, że aby mieć dobrą formę, trzeba spać i to zdrowo spać!. Jak się do tego zabrać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sen może być proroczy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2010 06:00
Umysł podczas snu być może nie jest najlepszym narzędziem dla krytycznego myślenia, jednak może rozwiązywać problemy. Tak przynajmniej twierdza naukowcy.
rozwiń zwiń