Nauka

Trwa kongres fizyków cząstek w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 12:20
Prawie 500 naukowców z całego świata przyjechało do Krakowa na międzynarodowy kongres poświęcony fizyce cząstek. Spotkanie w Akademii Górniczo-Hutniczej potrwa do środy, w jego trakcie uczeni zaplanują strategię badań w fizyce cząstek na kolejne lata.
Rynek Główny w Krakowie
Rynek Główny w Krakowie Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC/ Wikipedia
Prawie 500 naukowców z całego świata przyjechało do Krakowa na międzynarodowy kongres poświęcony fizyce cząstek. Spotkanie w Akademii Górniczo-Hutniczej potrwa do środy, w jego trakcie uczeni zaplanują strategię badań w fizyce cząstek na kolejne lata.
Jak podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor CERN prof. Rolf Heuer, w tym roku CERN - Europejska Organizacja Badań Jądrowych – ogłosiła odkrycie nieznanej dotąd cząstki, najprawdopodobniej poszukiwanego od dziesięcioleci bozonu Higgsa.
 
„Teraz przez nami jest nowe zadanie: dwukrotne zwiększenie wysiłków, by dokonać precyzyjnych pomiarów i zrozumieć więcej” – powiedział Heuer. Zaznaczył, że celem spotkania w Krakowie jest wyznaczenie dalekosiężnych dla fizyki cząstek celów oraz wyznaczenie drogi dla młodych ludzi i zainteresowanie ich fizyką cząstek.
 
„Na spotkaniu będziemy omawiali najważniejsze cele fizyki cząstek na najbliższe 20 - 30 lat” – zapowiedział Heuer.
 
W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Instytut Fizyki Jądrowej PAN i CERN podpisały umowę dotyczącą udziału polskich inżynierów i techników w pracach przy akceleratorze LHC (Large Hadron Collider, czyli Wielki Zderzacz Hadronów), który znajduje się w ośrodku CERN pod Genewą. Zgodnie z umową, inżynierowie z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN będą pracować na terenie CERN przy modernizacji, dzięki której LHC ma podwoić swoją aktualną energię. Akcelerator ma przerwać pracę pod koniec tego roku na ok. dwa lata.
 
Zadowolenie z zawarcia umowy wyraził dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marek Jeżabek. „Cieszę się, bo jest to znaczący wkład polskich fizyków, inżynierów w budowie tego, w tej chwili najważniejszego dla fizyki cząstek, urządzenia” – powiedział dyrektor.
 
Pierwsze spotkanie dotyczące strategii fizyki cząstek w Europie odbyło się w Lizbonie w 2006 r. Konferencja w Krakowie jest kolejnym kongresem, mającym na celu uaktualnienie dyskusji sprzed sześciu lat.
 
Jeżabek podkreślił, że fizyka cząstek jest dyscypliną, która może się rozwijać dzięki wieloletniemu przygotowywaniu odpowiednich narzędzi. Konferencja ma służyć planowaniu dalekosiężnych strategii w fizyce cząstek.
 
Krakowski kongres organizują Akademia Górniczo-Hutnicza i Instytut Fizyki Jądrowej PAN pod przewodnictwem European Strategy Preparatory Group.
 
CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych jest międzyrządową naukową organizacją krajów europejskich. Powstała w 1954 roku. Prowadzi badania fundamentalnych cząstek materii, z których składa się Wszechświat. Podstawowym narzędziem badawczym CERN jest obecnie LHC – największy zbudowany dotychczas przez człowieka akcelerator cząsteczek. Pozwala on m.in. tworzyć i badać materię, która wypełniała Wszechświat, gdy jego wiek wynosił zaledwie ułamek sekundy.
 
PAP - Nauka w Polsce
bko/ ula/

Jak podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor CERN prof. Rolf Heuer, w tym roku CERN - Europejska Organizacja Badań Jądrowych – ogłosiła odkrycie nieznanej dotąd cząstki, najprawdopodobniej poszukiwanego od dziesięcioleci bozonu Higgsa. - Teraz przez nami jest nowe zadanie: dwukrotne zwiększenie wysiłków, by dokonać precyzyjnych pomiarów i zrozumieć więcej – powiedział Heuer. Zaznaczył, że celem spotkania w Krakowie jest wyznaczenie dalekosiężnych dla fizyki cząstek celów oraz wyznaczenie drogi dla młodych ludzi i zainteresowanie ich fizyką cząstek. - Na spotkaniu będziemy omawiali najważniejsze cele fizyki cząstek na najbliższe 20-30 lat – zapowiedział.

Pierwsze spotkanie dotyczące strategii fizyki cząstek w Europie odbyło się w Lizbonie w 2006 roku. Konferencja w Krakowie jest kolejnym kongresem, mającym na celu uaktualnienie dyskusji sprzed sześciu lat. Konferencja ma służyć planowaniu dalekosiężnych strategii w fizyce cząstek. Krakowski kongres organizują Akademia Górniczo-Hutnicza i Instytut Fizyki Jądrowej PAN pod przewodnictwem European Strategy Preparatory Group.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Instytut Fizyki Jądrowej PAN i CERN podpisały umowę dotyczącą udziału polskich inżynierów i techników w pracach przy akceleratorze LHC (Large Hadron Collider, czyli Wielki Zderzacz Hadronów), który znajduje się w ośrodku CERN pod Genewą. Zgodnie z umową, inżynierowie z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN będą pracować na terenie CERN przy modernizacji, dzięki której LHC ma podwoić swoją aktualną energię. Akcelerator ma przerwać pracę pod koniec tego roku na ok. dwa lata. - Cieszę się, bo jest to znaczący wkład polskich fizyków, inżynierów w budowie tego, w tej chwili najważniejszego dla fizyki cząstek, urządzenia – mówi dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN prof. Marek Jeżabek. 

(ew/PAP)

Czytaj także

CERN potwierdza istnienie cząstki, która zachowuje się jak bozon Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 10:43
Bozon został przewidziany teoretycznie, ale dotąd nikt nie potwierdził jego istnienia. Do dzisiaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy na początku nowej drogi"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:00
Panie i panowie, chyba go mamy, prawda? Tak pytał powiedział na konferencji w Genewie dyrektor CERN Rolf Heuer. Zebrał gromkie owacje. Dlaczego odkrycie jest takie ważne? Wyjaśniają polscy fizycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CERN jeszcze bardziej pewny w sprawie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 12:30
Badacze z CERN podali najnowsze wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Niektóre mają odchylenie standardowe 5.9 sigma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Krakowie zdecydują o przyszłości fizyki cząstek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 21:30
To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie fizyki ostatnich lat. Do Krakowa zjadą specjaliści od fizyki cząstek i będą zastanawiać się nad przyszłością swoich badań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest już publikacja naukowa o bozonie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 16:30
Dwa miesiące temu cały świat z zapartym tchem obserwował konferencję naukową, na której fizycy z CERN ogłosili, że odkryli cząstkę, która zachowuje się jak poszukiwany od dawna bozon Higgsa. Właśnie ukazała się naukowa, recenzowana publikacja na ten temat.
rozwiń zwiń