Nauka

Las odrasta dzięki wilkom

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 22:00
Już sama obecność wilków w okolicy - nawet jeśli nie polują - wpływa na zachowania jeleni, a przez to sprzyja odmładzaniu się lasu - wynika z badań prowadzonych w Puszczy Białowieskiej.
Las odrasta dzięki wilkom
Foto: Gary Kramer/National Digital Library/domena publiczna

Jak się okazuje, wilki mogą mieć dobroczynny wpływ na las, w którym żyją. Przekonano się o tym w Białowieskim Parku Narodowym, jednym z nielicznych miejsc w Europie, w którym wciąż obok siebie żyją liczne jelenie, sarny, łosie, dziki i żubry oraz drapieżniki - wilki czy rysie.

Realia takiego sąsiedztwa zbadali polscy i holenderscy naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN (IBS PAN) w Białowieży. Wyniki przedstawili w styczniowym numerze "PLOS ONE" i w "Ecography" z grudnia 2013 roku.

Jak się okazało, w miejscach, gdzie wyłożono świeże odchody wilka, jelenie wyraźnie zmieniały zachowanie. Ponad dwa razy więcej czasu rozglądały się i strzygły uszami, co świadczy o większej czujności.

Bezpieczeństwo ma jednak swoją cenę. Ponieważ wzrost czujności odbywa się kosztem posiłków, jeleń bardziej ostrożny to zarazem jeleń bardziej głodny. Jeśli w danej okolicy znajdowały się wilcze odchody, czas przeznaczony przez jelenie na żerowanie skracał się niemal trzykrotnie.

- Co to oznacza dla lasu? Sama obecność wilków wystarcza, by w pewnych miejscach lasu jelenie nie chciały żerować. Dzięki temu mogą tam swobodnie rosnąć młode drzewa - wyjaśnia kierujący badaniami dr hab. Dries Kuijper z IBS PAN.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia