Nauka

Naukowcy wszczepili nanoboty żywym karaluchom

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 15:15
Roboty mają zdolność przeprowadzania logicznych operacji. Kiedyś takie roboty bazujące na DNA będą mogły samodzielnie diagnozować i leczyć choroby.
Naukowcy wszczepili nanoboty żywym karaluchom
Foto: sxc.hu

Takie maszynki z DNA zwane są też czasami robotami origami, bo potrafią samodzielnie rozwinąć się i wydobyć z wnętrza lekarstwo, które umieścili tam naukowcy.

W przypadku karaluchów ich zadanie było prostsze. Ich ładunkiem był fluorescencyjny znacznik, dzięki czemu badacze mogli śledzić trasę ich wędrówki po organizmie owadów.

Okazało się, że precyzja, z jaką wykonały zaprogramowane działania, była niezwykła. Eksperyment opisano w nowym wydaniu Nature Nanotechnology.

Nanoboty mogą wchodzić ze sobą w interakcje i współdziałać, potrafią też wykonywać proste operacje logiczne, na przykład wypuszczając na komendę przetrzymywana molekułę.

Inżynieria bazująca na DNA to nic nowego. Kod genetyczny jest doskonałym materiałem do przenoszenia informacji - a o t przecież chodzi w robotyce. Doskonale też nadaje się do  wykonywania z góry zaprogramowanych działań, w tym „rozwijania się” pod wpływem ściśle określonych protein.

- Po raz pierwszy wykazaliśmy, że terapia biologiczna jest w stanie dorównać precyzją komputerowemu procesorowi - mówi współautor badań Ido Bachelet z Institute of Nanotechnology and Advanced Materials przy izraelskim Bar Ilan University.

Naukowcy spodziewają się, że moc operacyjna genetycznych nanobotów wkrótce osiągnie poziom 8-bitowych komputerów z lat 1980., takich jak Commodore 64 czy Atari 800.

Na razie nanobotów nie można wszczepić ssakom z powodu na czuły system immunologicznych ich organizmów. Izraelscy badacze uważają jednak, że problem ten da się „obejść” w trakcie kolejnych badań. - Można zatem wierzyć w to, że badania kliniczne na ludziach rozpoczną się w ciągu  pięciu lat - zapowiada Bachelet.

(ew/PopSci)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia medycyna
Czytaj także

Mikroby na naszym ciele - zagrożenie czy wybawienie?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 14:51
Mikrobiolodzy ustalili związek ilości i różnorodności mikrobów, które zamieszkują nasze ciało, z naszym zdrowiem. O tym m.in. w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybudzono wirusy z wiecznej zmarzliny. Czy są groźne?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 16:25
Naukowcy po raz pierwszy ożywili wirusy z gatunku Pithovirus sibericum, które zamarzły co najmniej trzydzieści tysięcy lat temu.
rozwiń zwiń